Renk Körlüğünün Sonunu Getiren Gözlük Üretildi

Renk Körlüğünün Sonunu Getiren Gözlük Üretildi

Valspar ve EnChroma’nın ortak projesi olan 'Color for the Colorblind' kapsamında geliştirilen özel gözlük, renk körü insanları renklerle buluşturuyor. Gözlük sayesinde renk körü insanlar ilk defa yeşil ve kırmızının ne olduğunu algılayabiliyorlar. Bu sayede göremedikleri tüm tonları da algılayabiliyorlar.

'Color for the Colorblind' projesi için, Valspar ve EnChroma bir araya geldi. Bu işbirliği ile tüm dünyada sayıları yaklaşık 300 milyonu bulan renk körü insan için özel bir gözlük geliştirildi.

Yukarıda ki resimde, sol tarafta renk körü bir insanın Venedik tablosunu nasıl gördüğünün, sağ da ise gözlüğü taktıktan sonra nasıl algıladığının farkını görebilirsiniz.

Renk körlüğünün bir gözlükle tedavi yoluna ilk defa gidiliyor. Öte yandan proje çok farklı bir yönden çözüme ulaşmayı deniyor.  Color for the Colorblind Projesi; renk körlüğünde temel sorunun beyinde ya da gözde toplanan sinyallerin iletiminde olmamasını temel alarak tasarlandı.  Sorunun çoğunlukla sadece gözdeki foto pigmentlerle ilgili olmasından yola çıkılarak, yeşil ve kırmızıyı renk körü olan insanlara bir gözlükle görünebilir kılmayı başarmış.

Aşağıda paylaştığımız FCB reklam ajansı tarafından hazırlanan kampanya videosunda, renk körü insanların ilk defa renklerle buluşma deneyimlerine şahit olacaksınız. Gün batımı renklerini ilk kez gören, tablolardaki derinliklerin farkına varan insanların tepkileri gerçekten görülmeye değer. Özellikle videonun sonunda gün batımını gözlüklere seyreden insanın 'Vay, bunu hergün mü görüyorsunuz?' sorusu çok etkileyici. 

Bu Otobüsten Kimse İnmek İstemiyor

Boeing, Star Wars Tarzı Savunma Kalkanları Geliştirecek

Hiç Böylesini Görmediniz, GoPro’nun Bir Kartal ile İmtahanı

YORUMLAR