Resmi Gazete'de Yayımlandı: Yeni Kredi Kartı Faizleri 1 Ekim'de Yürürlükte!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın almış olduğu kredi kartı faiz oranlarının yükseltilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Milyonlarca kredi kartı sahibini ilgilendiren önemli kararın detayları haberimizde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde 2018 son çeyreğinde kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının %2,02’den %2,25’e, aylık azami gecikme faiz oranının %2,52’den %2,75’e, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde de aylık azami akdi faiz oranının %1,62’den %1,80’e, aylık azami gecikme faiz oranının %2,12’den %2,30’a yükseltileceği söylenmişti. Bankaların kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediği, bu nedenle de kısa vadeli kredi ihtiyacı olan kredi kartı sahiplerine de ihtiyaçlarını kredi kartılarından değil, tüketici kredileri ile karşılamalarının yararlarına olacağı belirtilmişti.

Merkez Bankası’nın kredi kartlarında azami faiz oranlarını yükseltmesine ilişkin kararı bugün Resmi Gazete’de (artık dijital olarak yayınlanıyor) yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Yeni faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı tarafından 1 Ekim’de yürürlüğe sokulacak.