Reuters'dan Yeni Medya Devrimi

Reuters'dan Yeni Medya Devrimi

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters, yeni medya alanında devrim yaratacak bir algoritma geliştirdi. Twitter'daki son dakika haberlerini daha hızlı doğrulatmaya yarayacak bu algoritma, haberlerin güvenilirliğine de katkı sağlayacak.

Reuters, olayları daha hızlı ve doğru bir şekilde raporlayabilmek için Twitter'daki haberleri otomatik olarak algılayabilen ve doğrulayan bir algoritma geliştirdi. Reuters Haber İzleyici olarak adlandırılan algoritma iki yıldır geliştiriliyor ve Columbia Gazetecilik Okulu ile Nieman Lab tarafından incelendikten sonra kamuoyuna açıklandı.

Haber İzleyici, gerçek zamanlı olarak tweetleri analiz ediyor, spam filtrelemelerini yapıyor ve benzer twitterleri kelimelere göre kümeliyor. Araç daha sonra bu kümeleri başlıklara göre sınıflandırıyor ve her biri hakkında kısa özetler üretiyor. Örneğin, "bomba" veya "patlama" kelimelerini, terörist saldırı kümesi altında gruplandırıyor. 

Reuters'ın Veri ve Yenilik Editörü Reg Chua'ya göre, fikir haber toplama sürecinin otomatikleştirilmesine yardımcı olmak için çıktı. "Haberleri hızlı ve ölçekli bir şekilde takip etmemizi sağlayacak sistemleri nasıl inşa edebileceğimizi anlamaya karar verdik" diyen Chua, algoritmanın önemine dikkat çekti. 

Algoritma ayrıca, çeşitli faktörlere dayanan her bir kümeye bir güvenilirlik puanı da atayarak, yeni haberleri doğrulamaya yardımcı oluyor. Tweet atan kişinin yeri ve kimliği, tweet'in yayılma hızı, bilginin Twitter'da onaylanıp onaylanmadığını anlayabiliyor. Konuyla ilgili Nieman Lab'e verilen röportajda Chua, "Reuters algoritmasına aslında bir muhabir gibi düşünmeyi öğretti" dedi.

Geçtiğimiz yıl, diğer haber ajanslarından da farklı otomasyon biçimleri keşfedilmişti. Associated Press, Automatic Insights adını verdiği araçla, tam bir haber yazan algoritmalar kullanmaya başladı. Fransız gazetesi Le Monde ise, sahte ve yanıltıcı haberleri otomatik olarak işaretleyen bir tarayıcı uzantısı üzerinde çalışıyor. (Fakat Facebook'un bu fikre yaklaşımı daha bireysel olduğu için isteksiz davranıyor.)

Facebook Sahte Haberler ile Nasıl Savaşıyor?

Öğrenciler Gerçek Haberlerle Yalan Haberleri Ayırt Edemiyorlar

YORUMLAR