Robochallenge Robot Yarışması'na Bir Türk Damga Vurdu

Robochallenge Robot Yarışması'na Bir Türk Damga Vurdu

Robochallenge Robot Yarışması'na İstanbul Aydın Üniversitesi(İAÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencisi Umut Meriç damga vurdu. Yarışmaya 3 farklı robotla katılan Meriç, üç farklı derecede hem 1’incilik, hem 2’ncilik, hem de 3’üncülük kazandı. Yani, asın bayrakları!

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Robochallenge Robot Yarışması Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapıldı. Toplamda 102 ekipten 405 yarışmacı ve 353 robotu eleyerek finale yükselen Meriç, Gzero isimli robot ile 1.’lik, Senju isimli robot ile 2.’lik ve Itachi isimli robot ile 3.’lük elde etti. Bu sonuçla birlikte öğrenci, Aralık ayında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Sumo Robot Yarışması’na da resmi davet kazandı.

Başarısıyla ilgili açıklama yapan Meriç, "Türkiye’ye ve İstanbul Aydın Üniversitesi’ne Avrupa’nın en büyük yarışmasından üç derece birden getirmek benim için gerçekten mutluluk verici. Yarışma öncesinde desteklerini esirgemeyen ve çalışmalarımıza maddi manevi katkısı olan başta İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’a, Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Ata’ya ve İAÜ Hazırlık Okulu Öğretim Görevlisi Özlem Özel’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım" dedi.

Robochallenge'da neler olup bittiğini merak ediyorsanız buyrun videosu. 


Türk Mühendislerin Geliştirdiği Transformer Araç Letrons, Açık Artırmada

Türkiye'nin İlk Sürücüsüz Metrosu Seferlerine Başlamaya Hazırlanıyor

YORUMLAR