Robot Kaplumbağalar Mayın Temizleyecek

Robot Kaplumbağalar Mayın Temizleyecek

ABD’nin Arizona Devlet Üniversitesi’nde geliştirilen robotik kaplumbağalar, savaş bölgelerinde mayın temizleme işlerinde kullanılacak. Şimdilik robotik kaplumbağalar, Arizona Çölü’nde sürünme eğitimi alıyorlar.

Mayın temizleme işleminde yavaş ve sabırlı olmak çok büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Bu sebepten, robotik kaplumbağaların bu işlemlerde kullanılması hem can kaybını ortadan kaldıracak hem de insana gücüne kıyasla daha az hata payı barındıracak. Şu an Arizona Çölü koşullarında sürünme eğitimi alan robotik kaplumbağaların, kısa süre içinde ordularda görev alması bekleniyor.

Aslında ordular mayın temizleme robotlarına zaten sahip. Ancak bu robotlar, geniş hacimleririnden dolayı maliyetli ve kullanışsızlar. Arizona Devlet Üniversitesi tarafından geliştirilen robot projesi kapsamında, robotik kaplumbağalar devreye giriyorlar. Pahalı olmayan bir bilgisayar çipi ve motor barındıran robotik kaplumbağaların tüm parçalarını bir araya getirmek sadece 2-3 dakika sürerken, bir kaplumbağanın maliyeti de yalnızca 80 dolar olarak belirlenmiş.

Projenin ekibinin liderlerinden biri olan Heni Ben Amor, küçük bir drone boyutunda olan robotik kaplumbağaların mayın temizleme esnasında infilak etmesi durumunda fazla bir maddi hasar vermediğini, bu bağlamda robotik kaplumbağaların son derece işlevsel olduğunu da vurguladı.

Deneme sürecinde olan robotik kaplumbağaların şu an en büyük sorunu arazi koşullarına uyum sağlamak. Zira her bölgenin kendine has arazi ve iklim koşulları olduğu hesaba katıldığında, her robotik kaplumbağa filosunun, bu araziyi mutlaka önceden öğrenmesi gerekiyor.

Robot Trafik Polisleri Nöbeti Devir Alıyorlar

Elon Musk Destekli OpenAI, Robotlara Taklit Etme Yeteneği Aşıladı

YORUMLAR