Robot Köpekler, Daha Gerçekçi Hale Gelebilir Mi?

Bütün canlıların robotlarının yapılabildiği günümüz dünyasında, Boston Dynamics şirketi bu sektörün öncülüğünü yapıyor. Ortaya çıkan robotlar pek gerçekçi bulunmadığı için değiştirilebiliyor. İşte haberimizin detayları.

Günümüzde robot tasarlamak pek zor işler içerisinde yer almıyor. Robotların tasarımından daha ziyade gerçek canlılar gibi davranması en önemli sorun olarak görülüyor. Son olarak geliştirilen robot köpekler, gerçekçi olunabildiği taktirde daha fazla rağbet görülebileceğini gösterdi.

Robot köpeklerin algoritmalarıyla oynanacak

Kameralar ve LiDAR sistemi ile daha rahat hareket edilmesi sağlanır. Robot köpekler ne yazık ki gerçek köpekler gibi davranmıyor. Bu konuda araştırmalar yapan bazı bilgisayar ve yazılım uzmanları, farklı öneriler ortaya koyuyor.

Bu çalışmalardan birisini yürüten Yardımcı Doçent Kavel Hamed, robotların daha gerçekçi olabilmesi için doğadan ilham alınması gerektiğini ifade ediyor. Bu nedenle de robotların gerçeklerinden bazı kopyalar alabileceğini ifade etti.

Robotların daha gerçekçi olmasını isteyen şirketler, muhtemelen ilerleyen yıllarda doğayı daha fazla taklit etmeye başlayacaklar. Yapılan araştırmalar da bu görüşü destekler nitelikte oluyor. Peki sizce yeni üretilen robotlar gerçekçi davranabiliyor mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR