Robotlar Artık Adaleli Olacaklar

adaleli robotlar

İnsanımsı robot teknolojisi bir adım daha ileriye gitti. ABD Columbia Üniversitesi'nde çalışan robotik mühendisleri, robotlar için gerçeğe çok yakın kas sistemleri geliştirmeyi başardılar.

Üniversitede bir grup mühendis, 3D yazıcılarla üretilebilen sentetik yumuşak kaslar ürettiler. Doğal bir kastan 15 kat daha büyük olan ve kendi ağırlığının bin katını taşıyabilen adale yapısıyla ilgili olan bu çalışma, "Nature Communications" ve "Digital Trends" dergilerinde de yayımlandı.

Projenin başında bulunan Hod Lipson gelişmeyle ilgili olarak, "Robot zekası üretiminde büyük atılımlar yapılıyor, ancak vücutları hala çok ilkel görünüyor. Gerçek insana benzeyen robot üretiminde kalan son engellerden birini de aştık" açıklamasında bulundu.

Bu gelişme ile birlikte artık robotların, itmek, çekmek, eğilmek, dönmek ve ağırlık kaldırmak gibi eylemleri rahatlıkla ve zorlanmadan gerçekleştirebilecekleri ve bunu bilinen insan kas yapısından çok daha güçlü olacağı da söyleniyor.

Videoda izlediğiniz gibi, sentetik kas yapıları bir insanın sahip olabileceği kas dokularından çok farklı görünmüyorlar.

YORUMLAR