Robotlar, Nükleer Bölgelerin Temizlenmesinde Kullanılacak

Robotlar, Nükleer Bölgelerin Temizlenmesinde Kullanılacak

İngiltere'deki Lincoln Üniversitesi'nde görev yapan bilgisayar bilimciler, nükleer bölgelerin kontrolü için kendi kendine öğrenebilme yeteneğine sahip bir robot geliştirdi.

Yapay zeka ve robotik teknoloji alanındaki gelişmelerin artırması, robotlarla insanlar arasındaki uyumu sağlama noktasında çok büyük bir önem taşıyor.

Birçok endüstriyi dönüştürme potansiyeline sahip olan robotlar, şimdi de nükleer bölgelerde kullanılacak. Lincoln Üniversitesi'nden araştırmacılar, yüksek radyasyon nedeniyle insanların girmesinin sakıncalı olduğu bölgelerde, robotların kullanılabilmesi adına çok önemli çalışmalara imza atıyor. 

Robotların araziye uyum sağlamasına olanak tanıyacak algoritma çalışmalarına yönelik 1.1 milyon sterlin tutarında hibe fonu almayı başaran ekip, ilk somut adımı attı.

Birçok kamera ve sensörle donatılmış, radyasyona dayanıklı bir robot geliştiren araştırmacılar, bu sayede nükleer atıkların hızlı ve etkili bir şekilde temizlenebileceğini söyledi. 

Robotun hareketleri iki manuel kolla uzaktan kontrol edilebiliyor. Aynı zamanda kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip olan bu robot, belli başlı görevlerde insan müdalesi olmadan kendi başına çalışabiliyor. 

Proje ekibinden Profesör Gerhard Neumann, geliştirdikleri robotun temizlik faaliyetleri açısından çok önemli bir adım olduğunu belirterek, "Nükleer atıkların tamamen temizlenmesi, bizim neslimiz ve bir sonraki nesil için en büyük zorluklardan bir tanesi. Ayrıca bu konudaki maliyetler de milyar dolarları bulunuyor. Son olarak Fukuşima Nükleer Enerji Santrali'nde yaşanan felaket, robotik teknolojisinin izleme ve müdahale yöntemlerinde hayati bir öneme sahip olduğunu gösterdi" dedi.

11 Mart 2011'de Japonya'da yaşanan 9 büyüklüğündeki depremde büyük zarar gören Fukuşima Nükleer Enerji Santrali'nde çalışmalar, Toshiba tarafından geliştirilen ROV adındaki minik bir su altı robotu yardımıyla sürdürülüyor.