Robotlara Dokunma Hissi Sağlayan Eldiven Geliştirildi

robot eldiven

Dünyanın en önemli eğitim kurumlarından Stanford Üniversitesinde robotlara dokunma hissi veren eldiven geliştirildi. Tutulan nesnenin katı, yumuşak ya da keskin olup olmadığını tespit edebilen eldiven, Science Robotics isimli dergide, Kimya Mühendisi Zhenan Bao tarafından yayınlanan makaleyle gün yüzüne çıktı.

İnsan derisini taklit eden bir yapıya sahip olan eldivenin, robotlara dokunma hissi verebildiği dile getirilirken, eldivenin çalışma mantığı da açıklandı: Katmanlar halinde üretilen eldivenin, tutulan nesneye göre şekil aldığı aktarıldı. Sert bir nesne tutulması durumunda eldivenin katmanlarının birbirlerine yaklaştıkları ve böylece eldivenin sert bir cismi tuttuğunu anladığı belirtildi.

“Bu teknoloji robotlara insanlar gibi hissetme yeteneği veriyor” diyen Bao, “Böylece robotlara, ahududu tuttuklarında onları ezmemeyi öğretebiliriz. Fakat robotlara dokunarak hangi nesnenin ahududu olduğunu öğretmemize henüz çok var” açıklamasını yaptı.

Hemen yukarıda, Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından yayınlanan videodaysa, geliştirilen eldiven sayesinde bir robotun ping pong topunu ezmeden ve hareket ettirirken doğru basınç uygulayarak taşımasını görebilirsiniz. Eldiven üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Bao, yakın zaman içinde Science Robotics sayfası üzerinden yeni teknoloji hakkında bilgiler vermeye devam edeceklerini ve çalışma mantığını tamamen açıklayacaklarını kaydetti.