Robotlardan Tekno Müzik Şöleni

Tekno Müzik Çalabilen Robotlar

Yaşamımızın neredeyse her alanına girmeye başlayan robotlar, hayatı bizler için daha kolay bir hale getiriyor. Örneğin bazı ağır işler robotlara yaptırılarak, insanların bu işleri yapma zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. Ya da insansı robotlar bizlere arkadaşlık, yoldaşlık yapabiliyor. Robotların bir diğer önemli yeteneği ise harika müzikler ortaya çıkarabiliyor olmaları.

Bir müzisyen ve aynı zamanda robotik mühendisi olan Moritz Simon Geist, tekno müzik yapmak için sese duyarlı robotları kullanıyor. Bu ufak makineler, akılda kalıcı melodiler oluşturmak için birlikte hareket ederek oldukça başarılı müzikler üretiyor.

Geist, müzik üreten robotlardan oluşan bu enstrümanı Almanya’nın Dresden kentinde geliştirdi. Enstrümanı oluşturan bazı parçalar, hergün kullanılan tornavida gibi basit araç gereçlerden meydana gelirken, diğer parçalar da 3D yazıcıyla üretilen parçalardan ve metallerden oluşuyor.

Geist robotlardan oluşan bu tekno müzik enstrümanıyla ilgili olarak, "Dokunabileceğim bir şey olmasını istedim. Sonuç olarak da kendi enstrümanlarımı yaptım." ifadelerini kullandı.

Geist’in, tamamen kendi yaptığı bu enstrüman tarafından meydana getirilen 4 adet şarkıdan oluşan The Material Turn albümünün Ekim ayında piyasaya çıkacağı belirtiliyor.