Robotların Futbol Maçı İlginç Görüntülere Sahne Oldu

Robotların Futbol Maçı İlginç Görüntülere Sahne Oldu

Almanya'nın Nao-Team HTWK ve Nao Devils adındaki iki ünlü robot takımı, Standart Platform League'in (SPL) RoboCup German Open finalinde karşı karşıya geldi. 

Leipzig şehrinin temsilcisi Nao-Team HTWK ile Dortmund şehrinin temsilcisi Nao Devils adlı robot takımlarının, hazırlanan özel sahadaki mücadelesi bir hayli ilginç görüntülere sahne oldu.

Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi SoftBank tarafından tasarlanan ve NAO adı verilen orta ölçekli insansı robotlar, kupaya uzanmak için çetin bir mücadeleye girdi.

Tabii, bu robotların normal bir futbolcu gibi hızlı hareket edip, sert şutlar çekmesini beklemeyin. Kendi çaplarında koşabilen, tekme atabilen ve düştüklerinde kendilerini etkileyici bir şekilde kaldırabilen bu küçük robotlar, seyircilere 21 dakika boyunca eğlenceli anlar yaşattı.

Beş robottan oluşan takımlar, 9 x 6 m² büyüklüğündeki bir alanda mücadele ediyor. Tamamen özerk olan robotlar, göğüslerindeki ve başlarında sonar sensörler sayesinde mesafeyi hesaplayabiliyor. Bununla birlikte, Wi-Fi aracılığıyla, birbirleriyle iletişim kurabilen robotlar, hakem kararlarına da tepki gösterebiliyor. 

Almanya'dan 6, İsviçre'den ise 1 takımın mücadele ettiği turnuvanın finalinde, Nao-Team HTWK ve Nao Devils takımları karşılaştı. Onar dakikalık iki ayrı devrede yapılan robot futbol maçını Leipzig temsilcisi Nao-Team HTWK 5-2'lik skorla kazandı ve kupayı evine götürdü. 

Standart Platform League, yapay zekaya ve robotik teknolojiye ilgi sağlamak ve robotların da futbol oynadıklarını gösterebilmek adına 2007 yılından bu yana düzenleniyor. 

NAO projesi, Paris Merkezli bir Fransız şirketi olan Aldebaran Robotics tarafından başlatılmıştı. 2015 yılında Softbank Group tarafından satın alınan robot firması, faaliyetlerine SoftBank Robotics adı altında devam ediyor.