Robotların Gözünden Nasıl Göründüğümüz Tespit Edilecek

insansı robot denemesi

Bir robotun gözünden insanların nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, bu merakınızı gidermek için yapılmaya başlanan bir proje var: Birleşik Krallık merkezli Engineered Arts bünyesinde çalışan mühendisler ve Britanyalı bir sanat galerisi sahibinin ortaklaşa geliştirdiği çalışma ile robotların insanları nasıl gördükleri gerçeğe aktarılmaya çalışılacak.

Ai-Da ismi verilen bir yapay zekayla çalışacak olan mühendisler, yapay zekanın görmesi için sisteme kameralar bağlayacaklarını ve bu kameralardan elde edilen görüntülerin analiz edilmesi için çeşitli algoritmalar kullanacaklarını dile getirdiler. Ai-Da’nın ise bu kameraları insanları izlemek, görüntülemek ve betimlemek adına kullanarak, en nihayetinde ortaya nasıl bir görüntü çıkarmak için çalışacağı ifade edildi.

İnsanları algılamakla kalmayacak olan yapay zeka, bütün işlem bittikten sonra algıladığı detayları çizime dönüştürmeyi de deneyecek. Sonrasında ise insansı robotlar yapmakla uğraşan sanat galerisi sahibi, bu çizimleri bir tür heykele dönüştürecek. Heykele dönüştürme aşamasında ise silikon bir cilt, hareketli ağız, göz kırpabilen gözler, 3D baskıdan çıkan dişler, gerçekçi diş etleri gibi detaylar kullanılacak.

Bununla da kalmayacak olan mühendisler, ortaya çıkan insansı robota yükleyecekleri yapay zeka sayesinde robotun insanlarla konuşmasını sağlayacaklar. Sorulan sorulara cevap verebilme yeteneği bulunması beklenen robotun ilk gösterimi ise önümüzdeki mayıs ayında Oxford Üniversitesi bünyesinde yapılacak bir fuar sırasında yapılacak.