“Roboy” Adlı Robot Çocuk Mart Ayında Tanıtılacak

Zürih Üniversitesi’nde Yapay Zekâ Laboratuvarı ile çalışan bir grup bilim insanı, gelecek Mart ayında “Roboy” adı verilen bir robot çocuğun “doğacağını” duyurdu. Bu uzun hikâyeyi özetlersek, bu araştırmacıların yaratıcılığı ifade eden bir insansı robot ya

“Roboy” Adlı Robot Çocuk Mart Ayında Tanıtılacak

Zürih Üniversitesi’nde Yapay Zekâ Laboratuvarı ile çalışan bir grup bilim insanı, gelecek Mart ayında “Roboy” adı verilen bir robot çocuğun “doğacağını” duyurdu.

Bu uzun hikâyeyi özetlersek, bu araştırmacıların yaratıcılığı ifade eden bir insansı robot yapmak istediklerini ve projeyi dokuz ayda tamamlayabileceklerini iddia ettiklerini söyleyebiliriz. Proje üzerine çalışmalar beş ay öncesinde başlatıldı ve dört ay sonra yani Mart ayında sonlanması planlanıyor.

“Roboy”u kendi tipide diğer insansı robotlardan ayıran ise, onun yapısının, çocukların anatomisine göre çizilmiş olması. Bu yüzden robot, çocuk ve yetişkinlerde görülen çeşitli davranışları gerçekleştirebilme yetisine sahip olacak. Roboy’un üreticileri, insansı robotun daha sonra yaşlı insanlara yardımcı olma amaçlı üretilebileceğine inanıyor.

İlginç olan ise, Roboy’un, ağır şeyleri bir yerden başka yere taşımasını kolaylaştıracak şekilde üç tekerleğe sahip olarak üretilecek olması.

Araştırmacılar, çalışma hakkında şunları söyledi: “Hizmet robotları, insanlara belirli ölçüde kolaylık sağlamak için hizmetleri bağımsız olarak yürütebilen makinelerdir. Yaşlanan nüfusumuz, onları mümkün olduğunca kısa sürede özerk hale getirme ihtiyacı doğuruyor. Bu da yaşlı insanların bakımının, hizmet robotlarının dağıtımı için önemli bir alan oluşturduğu anlamına geliyor.”

Daily Mail’in yazdığına göre, Roboy’un oldukça çevik ve zarif hareketleri, onun, bir çocuğunki gibi iskelete sabitlenecek olan yapay kas ve tendonlardan oluşturulacak olmasının bir sonucu olacak.

Roboy’un, insanları korkutmayacak olmasından emin olmak için, araştırmacılar, Roboy’un dışını yumuşak bir deri ile kaplamaya karar vermiş ki bu da dokunmaktan memnun olunmasını sağlayacak.

Roboy, Zürih’te yapılacak “Robots on Tour” etkinliği sırasında tanıtılacak.

Cyborg Hamamböceği Twitter ile Kontrol Ediliyor

YORUMLAR