Rolls-Royce'un Ultra Lüks SUV Modeli Cullinan Görücüye Çıktı

Rolls-Royce'un İlk SUV Modeli Cullinan Görücüye Çıktı

Alman otomotiv devi BMW çatısı altında faaliyetlerini yürüten lüks araç üreticisi Rolls-Royce, markanın ilk SUV modeli Cullinan'ı gün yüzüne çıkardı. SUV sınIfındaki hiçbir modele benzemeyen bu canavara Türkiye'de sadece 6 kişi sahip olabilecek.

Rolls-Royce imzalı ultra lüks SUV Cullinan, tasarım çizgisi olarak şirketin Phantom sedanını takip ediyor. İngiliz markanın 1900'lerin başından bu yana ikonikleşmiş ön kaput ve radyatör haznesi, tüm görkemliğiyle Cullinan modelinde yerini alıyor.

Rolls Royce Cullinan SUV

Izgara'nın iki yanında da büyük ve diktörtgen şeklinde farlar konumlandırılmış. Ön çamurluk çizgisinden arka farlara kadar uzanan eğimsiz omuz çizgisi, aracın dış tasarımına hayata veren nüanslardan bir tanesi.

Otomobilin kaputunun altında ise 6.75 litre hacimli 12 silindirli bir motor bulunuyor. Ortalama bir otomobilin iki katı büyüklüğünde olan Cullinan, 2.66 ton ağırlığa sahip. Çift turbo ile beslenen bloktan 5000 d/dk’da 571 PS / 420kW güç ve neredeyse motorun durağan çalışma devrine yakın 1600 d/dk’da 850 Nm azami tork değerleri elden otomobil, muazzam bir performansın kapılarını aralıyor.

Rolls Royce Cullinan

Cullinan, iç tasarımıyla da bambaşka bir noktada konumlanıyor. Ön kapı içi, ön orta konsol,  arka kapı içi ve arka koltuk orta kol dayakları dahil olmak üzere yolcuların temas edebilecekleri her noktaya ısıtıcıların koyulduğu araçta, 12.3 inç'lik bilgi & eğlence sistemi ekranı, krom kaplı havalandırma menfezleri ve ‘analog’ görünümlü klima kumandaları yer alıyor.

Rolls-Royce

Ayrıca aracın tercih edilen sürüş moduna göre süspansiyon salınım değerleri değişebiliyor. Arazi kullanımı için yerden yüksekliği 40mm artırılabilen Cullinan, önde aksta çift salıncaklı ve ark aksta 5 noktadan bağlantılı çok kollu süspansiyon geometrisi ile geliyor.

Cullinan

1 milyon euro'dan başlayan fiyatlarla ülkemizde satılacak olan Cullinan'ın, 6 adetlik Türkiye kotasının şimdiden dolduğu açıklandı. El üretimi olan ve Rolls-Royce'un ilk SUV modeli özelliğini taşıyan Cullinan 2019 şubat ayına kadar müşterilerine teslim edilecek.