Rolls-Royce'un Otonom Deniz Devriyeleri Sularda Güvenliği Sağlayacak

Rolls-Royce'un Otonom Deniz Devriyeleri Sularda Güvenliği Sağlayacak

Genellikle "Sahil Korumaya" ait olan devriye gemileri, kıyı şeridini ve filoları korumak adına önemli görevler üstleniyorlar. Üzerinde bolca personel bulunan ve oldukça büyük olabilen deniz devriye tekneleri, sularda güvenliği sağlamak için can simidi görevi görüyorlar. Bu geleneksel deniz devriyesi görevleri için Rolls-Royce'un daha iyi bir fikri var. Ekip, büyük devriye teknelerinin otonom ve çevre dostu olabilmelerini sağlayacak yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Rolls-Royce tasarlayacağını söylediği yeni otonom devriye teknelerinin, modüler olacağını, mürettebat yerine yapay zeka ile donatılmış sistemler kullanacağını ve çeşitli sensörlerle güvenlik devriyesinde daha etkili olacaklarını ifade ediyor. Bu teknelerin, daha uzak mesafeleri kontrol edebilmeleri için dayanıklı dronelara da bir üs vazifesi göreceği de dile getiriliyor. Şirket, mürettebatın uzun görevlerde yorulmayacağını ve çoğu devriye görevlerinde sıkıntı çekmek zorunda kalmayacaklarını da ifade ediyor.

Aslında Rolls-Royce, işi "bu kadar mürettebata ne gerek var" mantığına dayandırarak, personel sayısını tamamen otonom kılmayı hedefliyor. Bundan yola çıkarak, devriye botlarının boyutlarının da ufalacağını dile getiriyor. Bu mantıkla düşünülürse, aslında Rolls-Royce bir taşla birçok kuş vurmuş oluyor, çünkü bu tip teknelerde mürettebata, yiyeceğe ve onlara gerekecek olan yüklere de gerek kalmayacak.

Bir saldırı anında, bu teknelerin karşı savunmaya geçecek personelleri olmasa da çeşitli tehlikelere karşı (radar ve sonarlar),  elektronik güvenlik sistemleri olacak ve tespit edilebilmeleri mümkün olmayacak.

Rolls-Royce, bu otonom teknelerin mümkün olduğunca uzun süre sularda devriye yapabilmeleri için güneş panelleri kullanacak. Bu paneller 3.000 kWh enerji depolayacaklar ve böylelikle devriye botları çok uzun süre enerji sıkıntısı yaşamayacaklar.

Kale Grubu ve Rolls-Royce Ortaklığında Uçak Motoru Üretilecek

YORUMLAR