Rosalind Franklin Kimdir?

Rosalind Franklin Kimdir?

Google'ın ünlü, tarihi kişiler ve olaylar için hazırladığı Doodle'lara bir yenisi daha eklendi ve bu sefer de İngiliz biyofizikçi ve x-ray kristalografı Rosalind Franklin'in Doodle'ına yer vererek bizleri onun hakkında bilgilendirdik. Franklin'in gerçekleştirdiği araştırmalar DNA'nın yapısının keşfedilmesini sağladı ve bu nedenle genetik dünyası için büyük bir adım atılmış oldu.

25 Temmuz 1920 yılında Londra'da doğan Rosalind Franklin, aynı zamanda RNA'nın moleküler yapısı, virüsler, kömür ve grafit konusunda da başarılı çalışmalar yaparak bu konularda bilim dünyasına öncülük etti. Bilimadamları tarafından DNA'nın yapısını ortaklaşa çözdüğü için Nobel ödülü alamayan kadın olarak da adlandırılan Franklin'in bu durumu King's College London'da Maurice Wilkins'in altında çalışıyor olmasından kaynaklanmış.

Kristalografı resimlerinden bir kaç tanesini Wilkins'ten gizli olarak Francis Crick ve James Watson'a gösteren Franklin daha sonra DNA'nın yapısı keşfedildiğinde Nobel'den mahrum bırakıldı ve Nobel ödülleri Wilkins, Crick ve Watson'a verildi. Crick daha sonraları DNA'nın yapısına dair teorilerinin temelde Franklin'in gösterdiği resimler üzerinde temellendiğini itiraf etti.

Android 4.3 ortaya çıktı

YORUMLAR