RTÜK, Küfür ve Şiddet İçeren Dizilere Acımadı

Dizilerin yeni sezonlarının gelmesiyle birlikte RTÜK teftişe başladı. 8'den fazla Türk dizisine para cezası kesen RTÜK, özellikle küfür ve şiddet içeren dizilerin yeniden gözden geçirilmesini istiyor.

Gençler ve çocuklar açısından olumsuz örnek oluşturan sahneleri denetleyen ve gerekli cezaları veren RTÜK, reytingde üst sıralarda olan programların daha dikkatli olması gerektiğini savunuyor. Show TV'nin Gülperi dizisinde bir kadına tecavüz girişimi, makasla yaralama ve bir kadının dövülme sahnelerinin ekrana getirildiğini saptayan kurul, idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

RTÜK'ün Radarında Çukur, Avlu ve Arka Sokaklar da Var

Sosyal medyada ve reyting sıralamasında üst sıralarda yer alan Çukur dizisinde kullanılan şiddet içerikli sahne ve küfürlü diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğu tespit edildi. Show TV'ye ve program yapımcısına para cezası veren RTÜK, ayrıca uyarıda bulundu.

Avlu ve Arka Sokaklar dizilerine de idari para cezası uygulayan kurul, dizilerde buharlı pres ütü ile el yakma, alkolik anneden şiddet görme, buzdolabına kapatılma, bıçaklama gibi birçok şiddet sahnesinin olduğunu dile getirdi. Ayrıca FOX Ana Haber Bültenine de ceza uygulandı. Yanlış haber yaptığı belirlenen FOX'a ek olarak Halk TV ve TELE1 kanallarına da cezalar uygulandı.