Rubik Küp Çözme Rekoru Kırıldı

Birçok insanın zeka test etme aracı olarak kullandığı rubik küpte yeni bir rekor kırıldı. Avustralya'nın Melbourne kentinde düzenlenen yarışmada Feliks Zemdegs birinci oldu. Dağınık bir küpü 4.22 saniyede çözmeyi başaran Zemdegs, daha önceki rekorun eş sahibiydi.

Daha önceki 4.59 saniyelik rekoruyla dünyada büyük ses getiren Avustralyalı Feliks Zemdegs, Güney Koreli SeungBeom Cho ile birinciliği paylaşıyordu. Ancak geçtiğimiz gün Melbourne'de düzenlenen rubik küp çözme yarışmasında Zemdegs, bir kez daha hızını konuşturdu ve birincilik koltuğuna tek başına geçti.

3x3x3'lük küpü çözen ve bu alanda adından bir hayli söz ettiren Feliks Zemdegs, 8 ay önce düzenlenen turnuvada birinciliği paylaşmak zorunda kalmıştı. Ancak 6 Mayıs Pazar günü düzenlenen turnuvada kendi rekorunu kıran Zemdegs, konu hakkında açıklama yapmadı.

22 yaşındaki rubik küp çözücüsü, daha önceki rekorunu ortalama 30 saniye kadar ilerletmiş durumda. Pek çok kişinin çözemediği bu kübü, 4 saniye gibi kısa sürede çözmeyi başaran Zemdegs'in bu alanda başarılı olduğunu belirtmek gerekiyor. Peki sizce rubik küp çözmenin zeka ile doğrudan bir bağlantısı var mı? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.