Ruhsal Hastalıklara Bir Yenisi Daha Eklendi: İnternet Bağımlılığı

Ruhsal Hastalıklara Bir Yenisi Daha Eklendi: İnternet Bağımlılığı

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan internet bağımlılığıkişiyi yalnızlaştırarak depresyona sokabilği için ruhsal hastalıklar listesine eklendi. Ruhsal hastalıkların sınıflandırmasında kullanılan Psikiyatrik Sınıflandırma Sistemi Tanı Listesi'ne giren internet bağımlılığı artık ileri çalışmalar gerektiriyor. 

Anadolu Ajansı'nın yaptığı habere göre, ruhsal hastalıkların sınıflandırmasında kullanılan Psikiyatrik Sınıflandırma Sistemi Tanı Listesi'nin (DSM) daha ileri çalışmalar gerektiren ruhsal hastalıklar bölümüne, kişiyi yalnızlaştırarak depresyona sokabilen "internet bağımlılığı" da eklendi. DSM'nin son baskısında, kalıcı yas tutma ve aşırı kafein tüketimiyle birlikte kendine yer bulan internet bağımlılığı, ileri çalışmalar gerektiren bir hastalık oldu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt, "Öne çıkan belirtiler arasında, bu kişilerde internetten uzak kalındığında çabuk öfkelenme, huzursuzluk ve kaygı, mutsuzluk gibi yoksunluk görülüyor. İnternette vakit geçirdikleri süre, zaman içinde artış gösteriyor, internette zaman geçirmeyi engellemeye çalışmaya rağmen başarısız olunuyor, internet nedeniyle diğer ilgi alanlarına ve uğraşlara katılmama söz konusu oluyor" dedi.

Bozkurt ayrıca, bilgisayar ve internet bağımlılığında birçok duygusal ve fiziksel belirtilerin de ortaya çıkabildiğini ifade etti. Daha kontrollü olmakta her zaman fayda var.

Ülkemizde de Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığı Alarm Veriyor

YORUMLAR