Rus Ajanlarının Seçim Sürecinde Trump'ı Destekledikleri Kanıtlandı

trump putin

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından hazırlanan yeni bir rapor, 2016 başkanlık seçimleri sırasında Rusların nasıl deferformasyon yaptığını ve Donald Trump’ın kazanması için sergiledikleri eforu ortaya koydu. The Washington Post’un Pazar günü yayınladığı haberler gün yüzüne çıkan raporda, Rusların sosyal medya üzerinden Donald Trump lehinde milyonlarca gönderi paylaştıkları bilgisine yer verildi.

Ruslar tarafından yönetildiği iddia edilen operasyonda, seçim öncesinde Amerikan halkı arasında siyasi anlaşmazlık tohumları ekmek için Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram olmak üzere bütün büyük sosyal medya platformlarının kullanıldığı aktarıldı. ABD Senatosu İstihbarat Komitesi üyelerinin hazırladığı raporun hafta içinde herkesle paylaşılacağı da söylenenler arasında yerini aldı.

Yanlış bilgi yayma taktiğinin Rusya tarafından uzun yıllardır kullanıldığını aktaran gazete, sosyal medya platformlarının popülerleşmesinden sonra bilgi kirliliği yaratmanın daha kolay hale geldiğini söyledi. Birleşik Devletler istihbarat birimlerinin de bu konuya daha önce kongre ve senato düzeyinde dikkat çektiklerini hatırlatan The Washington Post, bu birimlerin Rusların seçim sürecine etki edebilecekleri yönünde dahi açıklamaları olduğunu belirtti. Nitekim ABD Senatosu tarafından hazırlanan raporda, 2016 yılındaki başkanlık seçimleri sırasında Rusların oldukça etkili bir sosyal medya kampanyası yürüttüklerini ortaya koyuldu.

The Washing Post raporda, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri sırasında Rus ajanların Amerikalıları ana ilgi gruplarına göre ayırdıkları ve buna reklam çalışmaları yürüttükleri bilgilerinin yer aldığını ifade etti. Seçmenleri ilgi alanlarına göre ayıran Rus ajanların, başkan adaylarının katıldıkları açık oturumlar ya da parti içi tartışmalar üzerinden Amerikalılara sosyal medya üzerinden reklamlar gösterildiğini, bu yolla seçmenlerin etkilenmeye çalışıldığı gün yüzüne çıktı.

donald trump rusya sosyal medya

Rus ajanları Donald Trump'a yardım etti

Raporun ulaştığı en önemli sonuç ise Rusların yürüttüğü sosyal medya kampanyasının Donald Trump’ın seçilmesine yönelik olmasıydı. The Washington Post, “Sosyal medya paylaşılan yanlış bilgiler açıkça Cumhuriyetçi Parti ve özellikle Donald Trump taraftarıydı. Muhafazakar ve sağ seçmene yönelik yapılan reklam çalışmalarının çoğunda Donald Trump adı geçiyor ve mesajlarda Trump’ın desteklenmesi isteniyordu. Trump karşıtı olan kişilere gönderilen mesajlardaysa karşıtların kafalarını karıştırmak, dikkatlerini dağıtmak ve nihayetinde oy vermekten vazgeçmelerini sağlamak amaçlanıyordu” bilgilerini aktardı.

Sosyal medya şirketleri tarafından sağlanan milyonlara paylaşımı inceleyen senatonun istihbarat komitesi, Facebook, Google ve Twitter gibi devasa şirketlerin yanlış bilgi yayma kampanyasına “koordine olmayan ve gecikmiş bir tepki” verdiklerinin altı çizildi.

donald trump rusya twitter 1

Sosyal medya şirketleri sınıfta kaldı

Senatoya sunulan raporda, Rus ajanlarının Instagram üzerinde 133 farklı hesap yönettikleri ve bu hesaplar aracılığıyla ırk, etnisite ve kişisel kimlik üzerine paylaşımlar yaptıkları belirledi. 2016 yılında ajanlara bağlı olduğu tespit edilen hesapların her ay neredeyse 2,600 paylaşım yaptıkları, bu rakamların 2017 yılındaysa 6,000’e kadar çıktığı söylendi. Ruslar tarafından paylaşılan gönderiler ise 185 milyon beğenme ve 4 milyon yorum aldı.

Raporda Facebook, Twitter ve Google’ın da en azın Instagram kadar etkili kullanıldıkları, 2016 yılındaki başkanlık seçimleri sürecinde seçmenler üzerinde önemli etkiler yaptıkları belirlendi. Bu yılın başında kongrede ifade veren Google, Facebook ve Twitter temsilcileri, 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinden önemli ders çıkardıklarını dile getirmişlerdi.

Raporda yer alan ilginç bilgilerden bir tanesi Rus ajanların çalıntı kimlik kullanmalarıydı. Sosyal medya siteleri üzerinden reklam verebilmek ya da gruplar oluşturabilmek için Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının çalınan kimliklerine ulaşan ajanlar, bu bilgiler aracılığıyla rahatlıkla reklam verebilmişlerdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Twitter, daha iyi toplumsal konuşmalar yapılabilmesi adına platformlarını geliştirmeye çalıştıklarını ve 2016 yılındaki seçimlerden sonra sahte haberlerin yayılması konusunda önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyledi. Facebook konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Google ve Beyaz Saray yetkilileri rapora cevap vermek için erken olduğunu ve incelemelerden sonra bir duyuru yapacaklarını belirttiler.