Rus Hackerlar, Donald Trump’ın İnternet Sitelerini Hacklemiş!

Rus Hackerlar, Donald Trump’ın İnternet Sitelerini Hacklemiş!

ABD ile Rusya arasında yaşanan ‘internet’ savaşı başka bir boyuta daha taşındı. ABD'de 2016 Başkanlık seçiminden yıllar önce Başkan Donald Trump'a ait yaklaşık 200 internet sitesinin Rus bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği iddia edildi.

Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine sosyal medyada verdiği reklamlarla müdahale ettiği iddiaları, ABD kamuoyunu uzun zamandır meşgul ediyor.

Facebook, Twitter ve Google’ın ABD Kongresi’ne verdiği raporlarda, ülke için hassas konuların işlendiği Rus kaynaklı reklamların milyonlarca ABD vatandaşına ulaştığı ortaya çıkmıştı.

Bugün Association Press (AP) haber ajansının iddiası, bu tartışmaları farklı bir boyuta taşıyabilir. AP’nin haberine göre, Trump henüz ABD Başkanı olmadan önce Trump ailesine ait ticari ve şahsi en az 195 internet sitesi "Rus olduğu tahmin edilen" bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmiş.

Trump ailesi iddiaları reddediyor, fakat siber güvenlik uzmanları bu iddiaların doğru olduğunu düşünüyor. Uzmanların görüşlerine de yer verilen haberde, internet siteleri ele geçirildikten sonra bu siteleri ziyaret edenlerin St. Petersburg'da bir sunucuya yönlendirildiği ifade edildi.

AP, konu hakkında araştırma yapmaya başladıktan sonra ise internet sitelerinin sunucularının, durumun fark edilmesi üzerine St. Petersburg'daki sunucudan çıkartıldığını öne sürdü. Ayrıca Trump'ın web sitelerinin 2013'te Rusya'daki sunucuya yönlendirildiği de belirtiliyor.

YORUMLAR