Rus Hackerlar Pentagon E-Posta Sistemini Ele Geçirdiler!

Rus Hackerlar Pentagon E-Posta Sistemini Ele Geçirdiler!

Amerika Birleşik Devletleri savunma güçlerinin kalbi olan Pentagon, geçtiğimiz yıl ciddi bir hack saldırısıyla karşı karşıya kalmış. Konu hakkında televizyonlara açıklama yapan eski bir üst düzey Pentagon yetkilisi olan Martin Dempsey, yaklaşık bir saat boyunca emrindeki personelin kullandığı e-posta sisteminin hackerlar tarafından ele geçirildiğini açıklayarak bu olaydan ancak Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından bilgilendirildiğinde haberi olduğunu dile getiriyor.

Hackerlar tarafından ele geçirilen Pentagon e-posta sistemi dahilinde 3500 civarında askeri ve sivil personelin e-postalarının yer aldığı belirtiliyor. Hackerlar yaptıkları siber saldırıda bu personele ait elektronik imzaları ve şifreleri ele geçirmeyi başarmışlar. Pentagon ise bu duruma karşı bütün e-posta ağının fişini çekmek zorunda kalmış.

Pentagon yetkilileri yapılan siber saldırının kaynağının Rusya olduğunu iddia etmekteler. Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'nın Ukrayna ve Kırım politikasına karşı ekonomik tedbirler alma kararıyla bağlantılı olarak Rus hackerların böyle bir eylem gerçekleştirdikleri açıklanmakta.

Pentagon, saldırı sonrasında kullandığı donanımı ve yazılımı tamamen yenilemek zorunda kalmış ve bu işlemler 2 hafta sürmüş. Bu da Pentagon personelinin e-posta servislerini 2 hafta boyunca kullanamamış olduğu anlamına geliyor. Martin Dampsey, saldırıda ele geçirilen e-posta hesaplarının istihbarat değeri taşıyan bilgiler içermediği için bu saldırıyı ucuz atlattıklarını söylemekte.

Geçtiğimiz aylarda Pentagon, kullandığı ağın güvenliğini test etmek ve açıkları tespit etmek için ödüllü bir hacker yarışması düzenlemişti. Bu yarışma muhtemelen Rus hackerların saldırısına benzer saldırıların tekrar gerçekleşmemesi için gerekli tedbirlerin alınması amacını güdüyordu.

Pentagon'u Hackleyen Para Ödülünü Kapıyor

YORUMLAR