Rus Hükümeti Nokia'nın Eski İşletim Sistemine Göz Dikti!

Rus Hükümeti Nokia'nın Eski İşletim Sistemine Göz Dikti!

Rus hükümeti, Nokia'nın hayalet işletim sistemi Sailfish'i kullanmak için harekete geçti. Ülke yetkilileri, Jolla'nın Sailfish işletim sistemini hükümet birimlerinin kullanmasına yönelik çalışma başlattı.

Finlandiyalı yazılım şirketi Jolla, akıllı telefonlar için ürettiği işletim sistemi Sailfish'in Rusya hükümeti tarafından kullanılmak istediğini onayladı. Bu durum, Nokia ile birlikte yükselen platformun resmi hükümet işlerinde kullanılacağı anlamına geliyor. Şirket ayrıca, Güney Amerika ve Çin'deki liderlerin yanı sıra, diğer ülkelerle de benzer anlaşmalar yapmak için görüştüğünü bildirdi. 

Bazı raporlar bu hareketin, son zamanlarda teknoloji dünyasında yayılmaya başlayan jeopolitik soğuk savaşın bir başka adımı olduğunu ortaya koyuyor. Rusya ve Çin gibi rejimler, Batı'nın dijital alanda çok fazla etkisi olduğunu hissediyor. Hatta birkaç yıl önce her iki ülke de Windows, Android ve iOS'a alternatifler yaratmak için çalışmalara başladı. Bu şekilde liderler, yerel sanayiyi canlandırıp, batıdan gelen kültürel baskınlığı azaltmayı umut ediyorlar. Tabii bir de CIA ve NSA'ın kendilerini izleme riskini azaltmak istiyorlar. 

Anlaşmanın temelleri bir süre önce atıldı ve Sailfish yakında Rus hükümeti tarafından kullanılmaya başlanacak. Jolla'nın kurucu ortağı Sami Pienimäki'nin konuyla ilgili TechCruch'a verdiği röportajda, Sailfish işletim sistemine sahip cihazların 2017 yılının başlarında satışa sunulacağını düşündüğünü söyledi. Bakalım bu hamle pazar payını etkileyecek mi? Siz ne dersiniz?

Sailfish OS 2.0'ı hatırlayalım:

Rusya LinkedIn'i Kapattı, Putin Microsoft ile Savaşını Genişletiyor

Çin'in Ardından Şimdi de Rusya Uzaya Astronot Gönderdi

YORUMLAR