Rus Roketi Milyar Dolarlık Uyduyu Parçaladı

Rus Roketi Milyar Dolarlık Uyduyu Parçaladı

Rusya’nın son zamanlarda yaptığı uzay çalışmalarının üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Dün fırlatılan Proton roketinin yörüngeye yerleştirmesi gerek uyduyla beraber infilakı Rusya’yı 1.6 milyar dolar zarara soktu.

Boeing firmasının yaptığı Roscosmos uydusu, dün Rusya’nın Baykonur uzay üssünde yaşanan kazayla yok oldu.

Telekomünikasyon uydusu taşıyan Proton roketinin son kontrolleri, her hangi bir sıkıntı saptamadı. Ancak roket kalkıştan hemen sonra infilak edince tüm planlar suya düştü, 1.6 milyar dolarlık uydu da yok oldu. Kalkış sırasında bir acil durum sinyali alan yer istasyonu bu sinyalin neden dolayı verildiğini hala çözebilmiş değil.

Benzer bir kaza yine bir Proton roketiyle daha önce de yaşanmıştı. Ancak o rokette bu kadar pahalı malzemeler bulunmuyordu. Roket, ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) için malzeme taşıyordu. Roketin taşıdığı uydu GPS ve  mobil telekomünikasyon için oldukça önemli bir boşluğu dolduracaktı.

Yetkililer Proton roketlerinde yaşanan bu sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışıyorlar. Bu arada Rusya yok ettiği uydunun bedelini Boeing’e henüz tam olarak ödemediğinde her iki tarafta bu kazadan sonra birbirlerinin canını çok sıkacağa benziyor. 

Dikey İniş Yapabilen RoketGrasshopper

Yeniden Kullanılabilir RoketBaşarıyla İniş Yaptı

YORUMLAR