Rus Yazılım Şirketi Kaspersky ABD'de Yasaklandı

Rus Yazılım Şirketi Kaspersky ABD'de Yasaklandı

Dünyaca ünlü Rus yazılım şirketi Kaspersky Lab, artık Amerika’nın kamu bilgisayarlarında kullanılmayacak. Sebep olarak Moskova’nın maruz kaldığı siber saldırıları gösteren ABD, şirkete ait tüm yazılımların bilgisayarlardan kaldırılmasını istedi.

Oldukça yaygın olan Kaspersky Antivirüs programlarının, Rusya’ya karşı düzenlenen saldırılar karşısında alacağı darbenin Amerikan güvenliğini de riske atacağını belirten İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), bu marka yazılımların tespit edilip kaldırılması için harekete geçtiklerini duyurdu.

Rus yasaları gereğince hükümetin şirketten istihbarat isteyebileceğini ve bunu zorunlu hale getirebileceğini vurgulayan DHS, 90 gün içerisinde Amerika sınırları içerisinde hiçbir kamu bilgisayarında Kaspersky Lab ürünü bırakmayacak.

Kaspersky Karara İtiraz Etti

ABD’nin Rus yasalarını yanlış yorumladığını öne süren şirket yayınladığı açıklamada, “Hiçbir kişi ya da kurum tarafından herhangi bir somut delil sunulmamakla birlikte, suçlamaların hepsi yanlış iddialar ve gerçeği yansıtmayan varsayımlara dayandırılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

ABD ve Rusya arasında işlerin iyi gitmediği belli. Bizim asıl merak ettiğimiz Amerika’nın Kaspersky yerine koyacağı antivirüs programı. Öğrenelim de siteye ekleyelim değil mi ama?

Kaspersky Çalışanına Vatan Hainliği Suçlaması

Windows 10'un Güvenlik Duvarına Kaspersky Ayarı

YORUMLAR