Ruslar, Fotoğrafını Çektiğiniz Herhangi Birini Bulan Uygulama Geliştirdi

Ruslar, Fotoğrafını Çektiğiniz Herhangi Birini Bulan Uygulama Geliştirdi

Distopik bir bilim-kurgu filminden fırlamış gibi görünen bu uygulama, yolda gördüğünüz ve fotoğrafını çektiğiniz bir yabancının sosyal medya hesaplarına ulaşmanızı sağlıyor. Dahası uygulamanın başarı oranı ise %70 seviyelerinde.

Artem Kukharenko ve Alexander Kabakov isimli iki Rus yazılımcının başını çektiği bir ekip tarafından geliştirilen Find Face isimli uygulama, selefi konumundaki diğer yüz tanıma algoritmalarından da yararlanıyor. Daha önce yapılan bir araştırmayla ortaya koyulduğu gibi; bugüne kadar ortaya atılan yüz tanıma uygulamalarının ortalama başarı oranı %73.3 seviyesinde. Yani herhangi bir yazılımcı, geliştirdiği uygulamayla bizleri kolaylıkla bulabiliyor. 

Başta Rusya olmak üzere eski Sovyetler Birliği ülkelerinde çokça kullanılan Vkontakte -kısaca VK- üzerinde yer alan 200 milyondan fazla kullanıcı profilini tarayan Find Face, bu yolla bir milyardan fazla fotoğrafı da hafızasında tanımlamış. Böylece yoldan geçen birinin fotoğrafını çektiğinizde, kişinin VK profili varsa, sosyal medya hesabıyla büyük ölçüde eşleşme sağlanabiliyor. Üstelik birini aramak için yüklediğiniz fotoğraflar da uygulamanın hafızasında kalıyor. Bugüne kadar yapılan üç milyon farklı arama sayesinde, doğru eşleşmelerle birlikte Find Face'in başarı oranı da iyileştirilmiş.

Uygulamanın geliştiricisi Kabakov ise bir başka ilginç detaydan bahsetmiş: "Hoşlandığınız birini gördüğünüzde onun fotoğrafını uygulamaya göndererek, sosyal medya hesabına ulaşabiliyor ve ona arkadaşlık isteği gönderebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama benzer insanları da sunuyor. Yani beğendiğiniz bir film yıldızının ya da eski sevgilinizin fotoğrafını göndererek, onlara benzeyen 10 farklı kişiyi daha bulmanız mümkün." (İkinci öneriye ne diyeceğimizi şaşırdık!)

Yolda görüp hoşlandığınız bir kişiye gidip merhaba demek ile sosyal medyadan eklemek arasında bir fark yok. Eğer karşınızdaki kişi konuşmak istemiyorsa, her türlü sizi reddecektir. Fakat uygulamanın getirdiği birçok kötü taraf daha var. Örneğin; gerçek kimliklerini gizlemek isteyen kişiler, uygulama sayesinde oldukça rahat bulunabiliyor. Yine Rusya'da bir fotoğrafçı, kimseden izin almadan metroda gerçekleştirdiği çekimlerde fotoğrafladığı insanları, bu uygulama sayesinde belirleyip, kimliklerini internet üzerinden yayınlamış. Bunu uygulamanın kötü tarafını göstermek için yapan fotoğrafçıya ise birçok şikayet mesajı gelmiş.

Üstüne üstlük uygulamanın üreticilerinin gerçekten distopik bir hayali var: Bir mağazada dururken çekilmiş bir fotoğrafınızda, baktığınız yerde bir ürün varsa, satıcılar baktığınız ürünün reklamlarını size gösterebilecek. Yani bir fotoğrafınızda yeni kulaklıklara bakıyorsunuz. Bunu sosyal medya hesabınıza yüklediğiniz anda karşınıza kulaklık reklamları çıkmaya başlayacak! Uygulama şimdilik sadece VK ile çalışıyor. Facebook ile entegre olabilmesi için ise Facebook'un fotoğraflara ulaşma iznini uygulamaya vermesi gerekiyor. Şu an profilinizde herkese açık şekilde duran fotoğraflar dahi böylesine uygulamalar tarafından taranamıyor. 

Google Açıkladı Glass'ta Yüz Tanıma Yok

Android Yüz Tanıma Özelliği Daha Güvenli Hale Geliyor

YORUMLAR