Rusların Yeni Kalaşnikov'u ABD Gündeminde

Rusya'yla özdeşleşmiş bir silah üreticisi olan Kalaşnikov'un yeni silahı, başta ABD olmak üzere tüm dünyada kendine yer buldu. AK-308 adıyla tanıtılan silahın son yıllarda üretilen en iddialı ürünlerden biri olduğu ifade ediliyor.

Washington merkezli askeri analiz dergisi National Interest (NI) tarafından yazılan haberde AK-308 övülürken aynı zamanda silahın yeniliklerine de değinildi. Silah için NATO’nun 7.62x51 milimetrelik mermilerini kullanma olanağı sağladığı belirtilen makalede, silahın Hindistan'a uyumlu olarak geliştirildiği belirtildi.

AK-12’den daha uzun ve ağır olmasının dışında kendisinde bulunan katlanabilir dipçik ve yeni tip gaz borusu gibi yenilikleri barındıran yeni AK-308'in farklı iş modellerine kapı açtığı dile getirildi. Bu anlamda çok yönlü bir silah olmasına dikkat çeken National Interest dergisi, Rus şirket ile Hindistan ordusu arasında büyük bir alışverişinin olacağını aktardı.

NATO'nun 7.62x51 milimetrelik mermilerini kullanabilecek bir silah olan AK-308'in ucuz ve güvenilir bir kaynaktan geliyor olması da dikkatlerden kaçmadı. ABD basınında detaylı incelemeleri yapılan modelin Hindistan dışında hangi bölgelere satılacağı henüz bilinmiyor.