Rusya, Ay Yolculuklarında Kullanılması İçin Uzay Taksisi Geliştiriyor

Rusya, Ay Yolculuklarında Kullanılması İçin Uzay Taksisi Geliştiriyor

Rusya'da yer alan bir uzay ve roket şirketi, Ay'a seferler düzenleyebilecek bir uzay taksisi geliştirdiğini duyurdu. İnsan taşımacılığında kullanılacak araçlar 2023'de göreve başlayacak. 

Geçtiğimiz gün Rusya'nın Moskova şehrinde düzenlenen bir konferansta açıklama yapan Rus roket şirketi, şu sıralar uzaya insan taşıyabilecek bir uzay taksisi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Ay seyahatlerinde kullanılması planlanan taksiler 2023 yılına doğru hizmete geçecek. Ryvok adı verilen araç, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) sabitlenerek kargo ve kozmonot aktarımında rol oynayacak. Çok seferli kullanılacak olan araçlar maliyetleri de üçte bir oranda düşürecek. 

Bu yıl Ay yolculuklarını gerçekleştirmek için Federatsiya adlı projeyi başlatmayı planlayan şirket, maliyetleri daha fazla düşürecek olan yeni projesine yoğunlaşmış durumda. Yeni proje ile ilgili konuşan şirket sözcüsü Yuri Makuşenko, "Ryvok projesinin maliyeti Federatsiya'nınkinden üç kat daha düşük olacak" şeklinde açıklamalar yaparak yeni projenin önemine de vurgu yaptı. Soyuz aracının Dünya'dan uzaya götürdüğü kargo malzemelerini ve kozmonotları alıp ay yüzeyine bırakacak olan yeni Ryvok aracı 2021 yılında kullanıma hazır hale gelecek ve 2023 yılında uzaydaki yerini alacak.

Uzay'a harcanan paralar düşünüldüğünde Ryvok projesinin mantıklı bir proje olduğu söylenebilir. Ayrıca Ryvok projesinden sonra Ay yüzeyine yakın bir konumda yeni bir uzay istasyonu daha kurulması amaçlanıyor. 

Mark Zuckerberg, Hawking ve Rus Milyarder Çılgın Uzay Yelkenlileriyle Yıldız Sistemlerini Keşfedecekler!

SpaceX Projesi Uzay Kostümleri İçin Manidar Tasarım

YORUMLAR