Rusya Bilgisayarlardan Microsoft'a Ait Ne Varsa Kaldırıyor

Rusya Bilgisayarlardan Microsoft'a Ait Ne Varsa Kaldırıyor

Moskova, Microsoft teknolojilerinden tamamen sıyrılmak için harekete geçiyor. Vladimir Putin’in "yabancı kaynaklı yazılım ve uygulamaların ekonomiyi sarstığını" ifade ettiği bir açıklamasından sonra Rusya’da ibreler artık  Microsoft’u göstermeyecek gibi duruyor.

Putin’in “Yabancı sermaye yazılımlarının Rusya ekonomisine zarar verebileceğini ve bunun zaman içinde önüne geçilemez bir sorun olabileceğini” açıkladığı bir demecinin arkasından, Rusya’da yabancı programlar Rus yapımı "muadil yazılım"larla değiştirilmeye başlanıyor.

Moskova özellikle Microsoft yazılımlardan başlayarak bir “yabancı sermaye yazılım” ayıklamasına başlıyor. Bu temizlik harekatında ilk darbeyi Office uygulamaları alacak. Hükümet Exchange ve Outlook gibi ofis yazılımlarının değiştirilmesine başladı bile. Sadece Moskova’da 600 bin bilgisayardan Microsoft Ofis ve benzeri uygulamaların kaldırılacağı konuşuluyor.

Vladimir Putin aslında 2014 yılında bu yana ABD menşeli yazılımlar yerine milli programlar kullanılması gerektiğini söylüyordu. Yerel uygulamaların daha hızlı adapte olmaya başlamalarıyla beraber bu eylem planı da hız kazanmış gibi görünüyor.

Putin önderliğinde 2014 yılında ağır ama emin adımlarla başlayan teknolojinin dışarıya bağımsız olması hareketi, bu yıl daha hızlı bir ivme kazanmış durumda. Bu arada 2015 yılının başlarından beri Rus vatandaşları dışarlıklı bulut hizmetleri ya da veri depolama gibi servisleri tamamen Rus altyapısı olan şirketlerle değiştiriyorlar. 

Rusya Google'a Çok Sert Bir Ültimatom Çekti

YORUMLAR