Rusya, Google ve Facebook'u Sınırları Dahilinde Erişime Engellemekle Tehdit Etti

Rusya, Google ve Facebook'u Sınırları Dahilinde Erişime Engellemekle Tehdit Etti

Rusya, Google ve Facebook’u yasaklamakla tehdit ediyor. Hükümet her iki yazılım devinden bazı bloggerlarla ilgili bilgiler talep ediyor, eğer bu bilgileri alamazsa her iki ağa da erişimi kapatacak. 

Rusya, Facebook ve Google’a karşı politikasını sertleştirdi. Günde 3 binden fazla hit alan tün Rus bloggerların ve Facebook kullanıcılarının bilgilerini bu şirketlerden talep ediyor. Rusya Google ve Facebook bu talebi yerine getirmediği takdirde her iki internet devinin kanunları çiğnemiş olacağını ve ülke genelinde erişimlerinin durdurulacağını net olarak ifade ediyor.

Rusyanın federal medya takip kanunları oldukça sert. Bu yüzden ülkenin dışarıya yönelik yaptığı tüm yayınlar titizlikle kontrol ediliyor. Rusya, ülke dışından bölgeyle ilgili yapılan yayınları takip etse de bunlara müdahale edemiyor. Google ve Facebook’u sıkıştırması da bu yüzden. Rusya son yıllarda internet üzerinden yapılan içerik yayınlarını kontrol edecek pek çok kanun çıkardı. Bu kanunlar içeriğin kaldırılmasından, içerik sahibinin dava edilmesine kadar geniş yaptırımlar getiriyor.

Facebook ve Google üzerinden paylaşım yapıp, blog yazanlara ulaşamayan Rusya şimdi birçok içerik sahibinin bilgilerini her iki şirketten de talep ediyor.

Rusya özellikle Ukrayna’daki olaylarla ilgili 2014 yılı içinde yazı yazmış binlerce içerik sahibinin peşine düşmüş durumda. Bakalım Facebook ve Google bu tehdidi nasıl değerlendirecekler. 

Twitter'da Müstehcen İçerik Temizliği, Porno Endüstrisini İsyan Ettirdi

Instagram Çin'de Engellendi

İran'da Artık WhatsApp Kullanmak Yasak!

YORUMLAR