Rusya, Her Canlının DNA'sının Toplandığı Nuh'un Gemisini Yapıyor!

Rusya, Her Canlının DNA'sının Toplandığı Nuh'un Gemisini Yapıyor!

Son günlerin gündemden düşmeyen ülkesi Rusya, bilim adına büyük bir girişime başlıyor. Moskova devlet üniversitesinin geliştirdiği projeyle Rusya, Dünya’da yaşamış ve yaşayan her canlı türünden bir DNA örneği alıp "Nuhun Gemisi" adı verilen bir yerleşkede saklamayı planlıyor.

Toplam maliyetinin 194 Milyon dolar olduğu proje, çok büyük bir alana kurulacak olan merkezde gerçekleşecek. Kendi alanında Dünya’nın en büyük merkezi olacağı söylenen yeni projede, şuanda Amerika birinciliği çekiyor. Amerikan Ulusal Doğa Tarihi müzesi hali hazırda 4.5 Milyon farklı yaşam kalıntısını elinde tutuyor. Moskova Devlet Üniversitesinden yapılan açıklamada ise bu rakamın 2018 yılında geçileceği bildiriliyor. 430 kilometre karelik bir alanı kaplayacak olan tesis, yine üniversiteye ait olan merkezlerden birini kurulacak.

Gelelim bu milyonlarca DNA örneklerinin nerelerden alınacağına. Moskova üniversitesi, hem kendinde bulunan kaynaklardan hem de Dünya’daki saygın müze ve enstitülerden gerekli malzemeleri toplayacak. Amerika’yla arası gün geçtikçe açılan Rusya, bilimsel çalışmalara tekrar önem vermesiyle, soğuk savaş tekrar mı başlıyor sorularını akıllara getiyor.

YORUMLAR