Rusya LinkedIn'i Kapattı, Putin Microsoft ile Savaşını Genişletiyor

Rusya LinkedIn'i Kapattı, Putin Microsoft ile Savaşını Genişletiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bundan birkaç ay önce Microsoft’un milli değerler için tehlike arz eden bir yazılım şirketi olduğunu söylemişti. Buna paralel olarak bir çok Microsoft yazılımının yasaklanabileceği sinyalini de vermişti.

Bu demeciyle ilgili olarak somut adımlar atmaya başlayan Rusya, LinkedIn’i yasaklayarak bu kararını uygulamaya koydu. Rusya Bilgisayarlardan Microsoft'a Ait Ne Varsa Kaldırıyor haberimizin ardından yaşanan yeni gelişmeler Putin’in Microsoft’u tamamen sınır dışı etme kararını sabırla uygulamaya başladığını gösteriyor. Vladimir Putin’in "yabancı kaynaklı yazılım ve uygulamaların ekonomiyi sarstığını" ifade ettiği bir açıklamasından sonra Rusya’da Microsoft, Başkan’ın hedefine aldığı ilk yazılım devi oldu. LinkedIn’in de kapatılmasıyla beraber Rus Hükümeti Exchange ve Outlook gibi ofis yazılımlarının değiştirilmesine de hızla devam ediyor. Sadece Moskova’da yüz binlerce bilgisayardan Microsoft Ofis ve benzeri uygulamaların kaldırıldığı da gelen haberler arasında.

Vladimir Putin, Microsoft ve benzeri dışarlıklı yazılımların Rusya Toplumunun ortak bilincini zedeleyebilecek ürünler olduğunu savunuyor. Hafta başında bu savını LinkedIn’ini engelleyerek de destekleyen Putin, bakalım daha Microsoft hakkında neler planlıyor. 

Rusya Google'a Çok Sert Bir Ültimatom Çekti

Amerikalı Hacker, Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı Sitesini Hackledi

YORUMLAR