Rusya'nın ABD Seçimlerine Müdahale Ettiği Belli Oldu

rusya seçimlere mudahale ettmiş

ABD Güvenlik Bakanlığı dün (22 Eylül Cuma), ABD'nin yarısına yakın bölgelerde seçim sistemlerinin Rusya kaynaklı bilgisayar korsanlarınca hedef alındığının belirlendiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasıyla beraber birçok eyalette, bilgisayar korsanlarının ön aktivitelerde bulunduğu iddiaları da kesinlik kazandı.

Özellikle Illinois eyaletinde, saldırganların sistemleri çalışmaz hale getirildiği ve sızma teşebbüslerinin şebekeyi (network) etkilediği saptandı. Ancak ABD Güvenlik Bakanlığına göre, bu girişimlerin hiçbiri oyları düzenleyen, bağlantılı sistemlere ulaşamadı. Böylelikle bu sistemler, söz konusu işlemlerden zarar görmedi ve bilgi sızdırılamadı.

Ancak, ABD'de 21 eyalette buna benzer girişimler saptandığı da rapor edildi. Rapora göre ABD'de;  Alabama, Alaska, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Konnecticut, Delaware, Florida, Illinois, Iowa, Maryland, Minnesota, Kuzey Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Texas, Virginia, Wisconsin ve Washington gibi merkezler, bu saldırılara maruz kaldıklarını ifade ettiler. Bu onaylama ifadeleri, AP (Associated Press) haber ajanında da yayınlandı.

Bu eyaletlerden seçim sonuçlarının tamamen değiştirilmiş olabileceğine dair net sonuçlar henüz gelmemiş olsa da ABD, bu tür bir müdahale olasılığından bile son derece rahatsız olmuş durumda.

Kongre ise üzerinden bir yıl kadar bir zaman geçmesine rağmen, ABD güvenlik birimlerinin hala sürüncemede kalmış bilgiler paylaşmasından rahatsız olduğunu net bir şekilde ifade ediyor.

YORUMLAR