Rusya, Sanal Para Madenciliğini Yasakladı!

Rusya, Sanal Para Madenciliğini Yasakladı!

Rusya, sanal para madenciliğinin yerleşim alanlarında yapılmasını yasaklamaya hazırlanıyor. Çin’deki yasak sonrası hızlı bir şekilde değer kaybeden dijital paralar, Rusya’nın bu kararıyla düşme eğilimini sürdürebilir.

Dijital paraların halka arzından kaynaklanan birçok dolandırıcılık olayının yaşandığını ifade eden Çin, tüm kripto para birimlerinin ticaretinin ve kullanımının yasaklandığını açıklamıştı. Rusya da şehir içinde yaşanabilecek güvenlik problemlerini öne sürerek, yerleşim yerleri içinde, apartmanlarda evlerde her türlü dijital para madenciliğini yasaklayacak.

Kripto para madenciliğinde yüksek miktarda enerji harcanıyor. Donanımların gerekli kapasiteye sahip olmaması da yangın tehlikesini doğurabiliyor. Rusya, donanımların aşırı ısınması sonucunda çıkabilecek yangınların büyük tehdit olduğunu söylüyor.

Rus yetkililer, şehir içindeki yerleşimlerin fiziki koşulları göz önüne alındığında küçük bir yangının dahi dakikalar içinde bütün apartmanlarda yayılabileceğinden endişe ettiklerini ifade ettiler. Bununla birlikte ekonomi boyutuna vurgu yapan yetkililer, Bitcoin’in Rusya’da geçerli bir para birimi olmadığını ve bu madenlerde çıkarılan bitcoin’in Rus ekonomisine herhangi bir katkı yapmadığını söyledi.

Rusya enerji fiyatları sebebiyle sanal para madenciliğinin en yoğun yapıldığı yerlerden bir tanesi. Rus yetkililer yaptıkları açıklamada, yurt içinde ve dışında birçok yatırımcının enerji fiyatları nedeniyle Rusya’yı tercih ederek büyük bir elektrik tüketimine yol açtığını fakat bunun ekonomiye geri dönmediğini ifade ettiler.

Rusya, aslında dünyada sanal para birimlerini en dikkate alan ülkeler arasında yer alıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz aylarda Ethereum’un sahibi Vitalik Buterin’le bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bununla birlikte Rusya kendi sanal para birimini de halka arz etmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda kendi sanal para birimlerini çıkarmaya hazırlandıklarını açıklayan Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov, “Rusya blockchain teknolojisiyle çalışacak kendi sanal para birimini devreye almayı planlıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Çin’den gelen yasak kararı sonrası, 180 milyar dolar olan kripto para piyasası, sert bir düşüşle 142 milyar dolara gerilemişti. Bakalım başta bitcoin ve ethereum olmak üzere dijital paralar bu karara nasıl tepki verecek.

Çin'den Gelen Yasak Sonrası Bitcoin ve Ethereum'da Sert Düşüş Yaşandı

Rusya Kendi Sanal Para Birimini Yaratacak!

Türkiye'de Bitcoin Nereden ve Nasıl Alınır? Güvenli mi?

YORUMLAR