Rusya Ülkedeki İnternetin Fişini Çekmeyi Deneyecek

rusya internet

Rus yetkililer, siber savunma deneylerinin bir parçası olarak ülkeyi küresel internetten çıkarmayı planladıklarını açıkladılar. ZDNet tarafından aktarılan habere göre Rusya, ülkenin uluslararası internet çıkışlarının fişini çekerek, bütün interneti içeride tutmayı ve siber güvenlik savunmasını güçlendirmeye hazırlanıyor.

Rusya’nın internet deneyini yapacağı tarihi tam olarak açıklamamasına karşın, 1 Nisan tarihinden önce denemenin yapılacağı dile getirildi. Tüm bu denemelerin arkasında ise Başkan Vladimir Putin tarafından desteklenen Dijital Ekonomi Ulusal Programı etkisinin olduğu aktarılan bilgiler arasında yerini aldı. Halihazırda üzerinde çalışılan mevzuat uyarınca, Rusya’daki internet sağlayıcılarının yabancı bir ülkenin Rus internetini çevrimdışı hale getirmeye çalışması halinde, interneti kullanılabilir halde tutmaları istenmişti.

ZDNet, Rusya internetini yerele taşıma sürecinin, tüm iç internet trafiğini bir Rus telekom sağlayıcı olan Roskomnadzor tarafından yönetilen devlet kontrolündeki noktalara yönlendirilmesi üzerine tasarlandığını aktardı. Rusya, internetini yerele taşıma çalışmalarına bir süre önce başlamış ve 2020 yılına kadar internetini yerel yapma amacı olduğunu dile getirmişti. Bunun bir parçası olarak Rusya’nın, 2014 yılında denenen bir tür DNS sistemini kullanacağı da ifade edilmişti.

Rusya’nın internet dünyasını yerele taşımasının ardından yaşanacak bir diğer olay ise Rusların yabancı ülkelerdeki bilgisayarlarda çalışan internet sitelerine bağlanamaması olacak. Çin’dekine benzer bir sistem denemeye hazırlanan Rusya’nın bunu aktif edip etmeyeceği bilinmezken, yapılacak denemelerden sonra neler olacağına karar verileceği belirtildi.