Rüyaları Kontrol Eden Eldiven Geliştirildi

rüya eldiveni Domino

Dünyanın en önemli öğretim kurumlarından olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, ilginç bir çalışmanın altına imzasını attı.

Üniversitede görevli bir grup bilim insanı, insanların uyanıklık ve uyku arasında olduğu anlarda rüyalarını kontrol edebilmelerini sağlayan bir eldiven geliştirdi.

Domino 2

Her insan uyku sırasında hipnopompi ismi verilen bir evreyi yaşar. Uyanıklık ve uyku arasında kalan bu evrede genellikle dokunsal, işitsel ve görsel sanrılar yaşanır. Parlaklık, yaklaşan bir kötülük veya düşme hissi gibi çokça görülen rüyaların oluşmasına sebep olan bu evre üzerine araştırmalar yapan bilim insanları, hipnopompi sırasında yaşananların insanların yaratıcılığını direkt olarak etkilediğini düşünerek, bu evreyi uzatmak için çalışmalar yapmaya başlamışlardı.

Nörolojik bir belirsizlik olarak tanımlanan evre sırasında görülen sanrılar ve mikro rüyalar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Massachusetts Institute of Technology’de görevli bilim insanları Dormio adını verdikleri bir eldiven geliştirdiler. Eldiven sayesinde uyanıklık ve uyku arasındaki evrenin uzatılabileceğinin altını çizen araştırmacılar, böylece daha yaratıcı bir zihne sahip olabileceğinizi iddia ettiler.

Domino 3

Dormio Nasıl Çalışıyor?

Rüyasını kontrol etmek isteyen bir insan, uymadan önce eldiveni eline geçiriyor ve yumruğunu sıkıyor. Yumruğunu sıkıp, doğal olarak uykuya dalan kullanıcının eline bağlı olan Dormio, hipnopompi evresinden uykuya geçildiğini tespit ediyor ve uykuya geçilmesini engelliyor. Dormio’nun uykuya geçilmesini engellemesiyle birlikte eldiveni takan kişinin hipnopompi süresi uzatılıyor ve böylece uyandığında daha yaratıcı şeylerle baş başa kalmış oluyor.

Henüz geliştirilme aşamasında olan cihazın bazı denekler üzerinde başarıyla denendiği ve alınan sonuçların tatmin edici olduğu da söylenenler arasında yer alıyor. Cihazın nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bilgileriyse MIT News adresinden ya da hemen aşağıdaki videoyu izleyerek edinebilirsiniz.