Rüzgar, Kar ve Yağmurdan Elektrik Üreten İlkokul Öğrencileri

Rüzgar, Kar ve Yağmurdan Elektrik Üreten İlkokul Öğrencileri

11 yaşındaki 5. sınıf öğrencileri, okulda ders yaptıkları sırada elektrikler gidince çareyi bir icat yapmakta buldular. Öğrenciler rüzgar, güneş, kar ve yağmurdan elektrik üretebilen "hibritan" isimini verdikleri aleti ürettiler.

Bu haber de Bursa'dan ve yine, bu ilimizde düzenlene  Bilim Şenliğinden. İlkokul öğrencilerinin grafen maddesi kullanarak gerçekleştirdikleri 3 öğrencinin standı oldukça ilgi gördü. Güneş, rüzgar, kar ve yağmurdan 20 saatte bin watt elektrik üreten cihaz,  evlerde de kullanılabilecek.

Büyük firmalarla hibritan cihazının seri üretimi için görüştüklerini belirten bilişim teknolojileri öğretmeni Salih Güngör, "Okulumuzda öğrencilerimle beraber ders görürken birden elektrikler gitti. Öğrencilerimizle birlikte beyin fırtınası yaparak kendi elektriğimizi nasıl üretiriz diye araştırmaya başladık. Grafen isimli bir maddeye rast geldik. Yaptığımız çalışmalar neticesinde dünyada daha önce rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üreten buluşlar yapılmış olduğunu hatırladık. Böylece yağmur ve karla elektrik üreten hibritanı ürettik. Bizim buluşumuz rüzgar, güneş, yağmur ve kar ile yani dört mevsim elektrik üretiyor." dedi.

Geliştirdikleri hibritanı okulda da aktif olarak kullandıklarını ifade eden öğratman, "Bu cihaz bir evin elektrik ihtiyacının yüzde yetmişini karşılıyor. 2 bin liraya mahal ettiğimiz bu cihazdan eve iki tane alınırsa artan elektriği de satabilirler. Bu buluşumuzu büyük firmalara tanıttık. Seri üretime geçip Türkiye’nin elektrikte dışa bağımlığını bitireceğiz” şeklinde konuştu.

Bursa'dan Avustralya'yı Ağlatan Rekor Bilim Deneyi!

YORUMLAR