S-500 Hava Savunma Sistemi Yakında Rus Ordusuna Teslim Edilecek

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov tarafından geçenlerde ortaya atılan iddia, doğru çıkmaya başlıyor. S-500 hava savunma sistemi yakın bir zamanda Rusya'nın sınırlarını korumaya başlayacak. Savunma endüstrisi alanında dev sayılan Rosteh CEO’su Sergei Chemezov, önemli açıklamalarda bulundu. İşte haberimizin detayları.

Rusya herhangi bir askeri ekipman çıkaracağı zaman mutlaka yoğun testler gerçekleştiriyor. S-500 gibi son derece kritik bir ürün ortaya çıkarılırken de yine aynı hassasiyetle çeşitli testler gerçekleştirildi. Sergei Chemezov, Rusya 1 kanalı aracılığıyla gerçekleştirdiği röportajda, S-500 sisteminin S-400 sistemine oranla çok daha gelişmiş olduğunu ifade etti.

S-500 hava savunma sisteminin bazı özellikleri

A-135 füze sisteminin yerine geçecek olan bu anti balistik füze sistemi, son derece iddialı. Gelen bilgilere göre S-500, yaklaşık olarak 600 kilometre ötedeki hedefleri vurabilecek. Böylece çok daha uzak mesafelerde bulunan hedefler rahatlıkla imha edilebilecek.

Bu füze sisteminin tek özelliği bu değil. Aynı zamanda tek seferde 10 hedefe kadar kilitlenebilen ve hızları da yaklaşık olarak saniyede 7 kilometreyi aşmayan balistik hedefler önemli bir başarı elde edecek. Normal şartlarda füzeler en fazla 4 farklı hedefe kilitlenebiliyor.

Türkiye'nin S-400 alımı ile ilgili tartışmaların büyük bir hız kazandığı günümüzde S-500 roketleri ortaya çıktı. Bu hava savunma sistemlerinin yaklaşık olarak 4 yıl içerisinde diğer ülkelere de satışının yapılması bekleniyor.

Peki sizcede S-500 hava savunma sistemi önemli bir koruma sağlayabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR