Saatlerinizi 1 Saat Geri Almayı Unutmayın

Saatlerinizi 1 Saat Geri Almayı Unutmayın

Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla kış saati uygulamasına geçiş tarihi ertelenmişti. Ancak bu erteleme artık sona erdi.

Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu. Ancak Türkiye’de bu 15 gün kadar ötelenmişti. Türkiye saatlerini 8 Kasım Sabaha Karşı saat 04:00’da geriye aldı.

Saatler neden geri alınır?

Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınır. Kış veya yaz saati uygulamaları uygulamaları herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, faydalanarak enerji tasarrufu yapabilmeyi amaçlar.

Tipik bir saatlik uygulamada ilkbahar aylarında bir bölgedeki yerel zaman dilimi 2.00 iken, saatler bir saat ileri alınarak 03.00'a ilerletilir. Böylelikle o gün yirmi üç saat olur. Aynı şekilde, sonbahar aylarında saat ilerletilmiş halde iken 02.00'ı gösterdiğinde, saatler bir saat geri alınarak 01.00'ı gösterecek biçimde ayarlanıyor. Bu geri dönüşten sonraki gün yirmi beş saat oluyor.

Türkiye'de Şu Anda Saat Kaç? Otomatik Geri Alınan Saatlerinizi Düzeltin

YORUMLAR