Sabit Disk Kapasiteleri 5 Katına Çıkabilir

Bilgisayarların temel depolama birimleri sabit diskler için yeni depolama yöntemleri geliştirilmekte.

Sabit Disk Kapasiteleri 5 Katına Çıkabilir

Bilgisayarların temel depolama birimleri sabit diskler için yeni depolama yöntemleri geliştirilmekte. Fiziksel depolama yoğunluğunun limitlerine yaklaşan sabit disklerin gelecek için ne sunacakları bilgisayar kullanıcıları için büyük bir soru işaretiydi. Yakın zamanda 6 TB gibi kapasitelere çıkabilecek helyum dolu sabit disklerin olması dahi depolama ihtiyaçları açısından gerekli yeterliliği sunamayacak gibi. Ultra HD formatı yaygınlaştığında bu medyaları saklamak mevcut teknoloji dahilinde bir lüks olacak.

İşte bu nedenlerden ötürü bir grup bilim adamı farklı bir yöntem üzerinde çalışmakta. Bu yaklaşım sabit disk plağı üzerindeki manyetik noktaların arasını azaltmakta ve bu noktalar arasındaki çakışmaları engellemekte. Böylelikle aynı alana daha çok veri sığdırabilmek mümkün olmakta. Bu teknoloji sayesinde sabit disk kapasitesi 5 kata kadar artmakta.

Bu teknolojinin önündeki en büyük engel seri üretime uyarlanıp uyarlanmaması. Eğer seri olarak üretilebilirse ve fiyat makul seviyelerde tutulursa 40 seneden fazladır bize hizmet eden mevcut teknolojinin ömrünü 4-5 sene daha uzatabilir.

Helyum dolu diskler ile ilgili haberimiz burada

YORUMLAR