Sade Vatandaşlar Apple'a 5 Milyon Dolarlık Tazminat Davası Açtılar

Sade Vatandaşlar Apple'a 5 Milyon Dolarlık Tazminat Davası Açtılar

Apple’ın iPhone’lar için geliştirdiği Wi-Fi Assist algoritması başına dert oldu. ABD’de bir çift bu özellik yüzenden Apple’a 5 milyon dolarlık dava açtı.

Apple’ın iPhone ve iPad’ler için kullandığı Wi-Fi Assist özelliği şirketin kabusu oldu. Wi-Fi Assist’in kablosuz bağlantı sinyali zayıf olduğu zaman her hangi bir uyarı yapmadan mobil veriye bağlanıyor. Bu durumu telefon faturalarına yansıyan bedelleri görünce fark eden bir çift, Apple’a 5 milyon dolar tazminat davası açtı.

iOS 9’un yeni özelliği olan Wi-Fi Assist çevrimiçi durumu kaybetmemek için Wi-Fi sinyali düştüğünde otomatik olarak mobil veri şebekesine bağlanıyor. Bu şartlar altında mobil telefon veri bedelleri şişebiliyor. Kaliforniya’da bir çift, astronomik bir telefon faturası görünce bu durumu araştırmak için kolları sıvadılar. Kısa süren araştırmalarının sonunda mobil telefon faturasının bu sebepten dolayı çok yüksek olduğunu gördüler. Hemen avukatlarına başvuran William ve Suzanne Phillips çifti, uyarıda bulunmaksızın platform değiştiren iOS 9 Wi-Fi Assist’i dolayısıyla Apple’ı dava ettiler. Bakalım davanın sonucu ne olacak.

Öte yandan, sınırsız mobil veri paketi olmayanların Spotify, Facebook ya da Netflix benzeri uygulamaları arka planda çalışıyor durumda tutmamaları gerekiyor. Bu ve benzeri uygulamalar farkında olmadan aşırı veri kullanabiliyorlar.  

Apple'ın Patent İhlal Davası Nihayet Sonuçlandı

Apple'a 450 Milyon Dolarlık Ceza Yolda!

YORUMLAR