Sadece ABD'den İzlenecek Güneş Tutulması İçin Büyük Hazırlık!

Sadece ABD'den İzlenecek Güneş Tutulması İçin Büyük Hazırlık!

Burada bizi çok ilgilendirmeyecek olan, 21 Ağustos'ta ağırlıklı olarak ABD'de izlenebilecek güneş tutulmasını izlemek üzere dünyanın her yerinden insanların, ülkeye akın ettiği bildiriliyor.

ABD, Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 21 Ağustos'ta beklenilen güneş tutulmasının ülkede ekonomik ve sosyal hareketliliği de canlandırdığı rapor ediyor.

Özellikle güneş tutulmasının en net izlenebileceği Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee, North Carolina gibi eyalet ve şehirlerde sosyal hayatın hareketlendiği, otel ve pansiyonlarda yer kalmadığından söz ediliyor. Tutulmayı izlemeye gelen binlerce insanın kalacak yer bulamamasından dolayı binlercesinin açık hava kamplarında kalacakları da bildirildi.

Güneş tutulması sırasında ne olacak?

21 Ağustos tan başlayarak üç gün boyunca, halka açık park alanlarında ücretsiz güneş gözlükleri dağıtılacak. Yukarıda saydığımız şehir ve eyaletlerde şenlik ve festivaller düzenlenecek. Hatta şimdiden bazı merkezlerde, bu tür ekinlikler başlamış bile. Bu arada tutulma esansında ABD’de, Oregon’dan Güney Carolina’ya kadar tam 14 eyalette yüz milyonlarca insan gündüz vakti neredeyse tamamen karanlıkta kalacak.

NASA, Herkese izletecek!

NASA karaya ve havaya yerleştirilen kameralar aracılığıyla, bu 1 saat uzunluğundaki gökyüzü olayında uçakları, yüksek irtifa balonlarını hatta Uluslarlararası Uzay İstasyonunu da kullanarak canlı yayın yapacak. Böylece, güneş tutulması onlarca farklı açıdan izleyicilere sunulacak ve tam bir güneş tutulması deneyimi yaşanması sağlanmış olacak. 

NASA Güneş Tutulmasını Herkese İzletmeye Kararlı

NASA, Tam Güneş Tutulmasını İzleyecekleri Uyardı

YORUMLAR