Sadece Bir Fotoğrafa Baktığınızda iPhone Telefonunuz Hacklenebilir

Sadece Bir Fotoğrafa Baktığınızda iPhone Telefonunuz Hacklenebilir

Eğer iPhone hacklenir mi diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ummadığınız bir şekilde öğrenebilirsiniz. Üstelik iPhone hackleme işi hiç de zor bir süreç gerektirmiyor. Yıllardır iPhone telefonların ve iOS işletim sisteminin bir hayli güvenli olduğuna dair söylemler duyuyoruz. Android işletim sisteminin açık kaynak koduna sahip olması ve modifiye edilebilmesi nedeniyle bu işletim sisteminin hacker saldırılarına daha açık olduğu düşünülüyor. Fakat dijital dünyada hiçbir şey için yüzde yüz güvenlidir diyemiyoruz. Bu durumun kanıtı da iOS işletim sistemi üzerinde tespit edilen son açık.

Yeni tespit edilen açık oldukça ciddi bir açık; çünkü bir hacker sadece JPEG formatındaki bir resim dosyası yoluyla iPhone veya iPad'inizin kontolünü elinizden alabilir ve şifrelerinizi çalabilir. Üstelik bu açık sadece JPEG dosyalarıyla da sınırlı değil. Hackerlar aynı yöntemi PDF dosyalarına da uygulayabiliyorlar. Bu yöntem kolay bir şekilde tuzağa dönüştürülebiliyor Bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde indireceğiniz bir resim dosyasını ya da PDF dosyasını açtığınızda çalışmaya başlayacak gizli kod telefon veya tabletinizin kontrolünü hackera devrediyor. Hacker, telefonunuzdaki dosyalara ve hesap bilgilerine bu sayede erişebiliyor.

Neyse ki tespit edilen bu açık Apple tarafından fark edilerek iOS 10.1 güncellemesiyle kapatılmış. Eğer telefon veya tabletinizi henüz iOS 10.1'e güncellemediyseniiz bu işi acil olarak gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone 7 Plus'a iOS 10.1 ile Portre Fotoğraf Modu Geliyor

YORUMLAR