Sadece iPhone XS Almak için Kaç Gün Çalışıyoruz?

Tüm dünyada fiyatıyla fark yaratan ve kullanıcıların almakta güçlük çektiği iPhone XS hakkında bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucu farklı ülkelerde iPhone XS alabilmek için kaç gün çalışılması gerektiğini gözler önüne seriliyor.

Türkiye'den ve diğer ülkelerden vatandaşların arasındaki kazanç raporunu ortaya çıkaran araştırma sonucuna göre; ülkemizde bir iPhone XS 64GB alabilmek için 95,8 gün çalışmanız gerekiyor. 10799 TL'den satışa sunulan cihazı en kısa yoldan satın alabilen ülke ise İsviçre oluyor. İsviçre'de yalnızca 5,1 gün çalışarak aynı modeli almanız mümkün.

Genel olarak gelişmiş ülkelerdeki tablo daha olumluyken, Türkiye'nin en pahalı 6. ülke olması can sıkıyor. iPhone XS için Türkiye'den daha fazla çalışan ülkelerin arasında ise Moldava, Brezilya, Guatemala, Ukrayna ve Filipinler bulunuyor. Filipinler'de iPhone XS alabilmek için 156,6 gün çalışmanız gerekiyor.

Toplamda 42 ülkenin yer aldığı bu listeye göre İsviçre'den sonra Lüksemburg geliyor. Lüksemburg'da yaşayan vatandaşlar sadece 6,9 gün içerisinde, Norveçliler de 7,5 günde bir iPhone XS alabiliyorlar. Apple'ın en önemli pazarlarından olan ABD'de ise ortalama maaş ile 8,4 gün içerisinde iPhone XS satın alabiliyorsunuz.

Bu yazıda kullanılan araştırmanın verileri Picodi.com'a aittir.