Sadece Yazılımla Pili Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

Sadece Yazılımla Pili Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

Akıllı telefonlarımızın en büyük dertlerinden başında, hiç şüphesiz kısa zamanda tükenen piller geliyor. Biten pilleri de şarj etmek de ne yazık ki uzun zaman alıyor. Yeni bir iddiaya göre sadece bir yazılımla şarj süresini dakikalara indirmek mümkün oluyor.
Technology Review’ün raporuna göre Qnovo adlı bir şirket, şarj esnasında pile gönderilen enerjiyi devamlı olarak izleyen ve ayarlayabilen bir yazılım üzerinde çalışıyor. Bu yazılımla pilin daha hızlı şarj olmasının yanı sıra ömrü de uzuyor.

Qnovo, üzerinde çalıştığı teknolojiyi şöyle açıklıyor:

"Qnovo'nun teknolojisiyle donatılmış bir telefon adaptöre bağlandığında yazılım, telefonun piline bir sinyal gönderir. Pilden geri gelen voltaj cevabı, sıcaklık, geçmişte nasıl şarj edildiği gibi pilin durumuna ait bilgiler içerir. Qnovo, bu sayede pilin adaptörden ne kadar veri çekebileceğini belirleyebiliyor. Bunun anlamı, degradasyonun minimuma indirilerek mümkün olan en hızlı şarjın yapılabilmesidir."

Normalde pile aktarılan gücü arttırmak pile zarar veriyor. Ancak Qnovo’nun teknolojisi, bunu kontrollü gerçekleştirip, kontrolleri de sürekli olarak devam ettiriyor. Yani sonuç olarak 15 dakika şarj edilerek 1.5 saatlik konuşma süresi sunan bir telefon, Qnovo’nun teknolojisiyle 6 saatlik konuşma süresi sunuyor.

Qnovo, bu teknolojinin seneye bazı telefonlarda ortaya çıkacağını belirtiyor. Ancak bu teknolojiyle ilgilenen firmaların hangileri olduğu bilinmiyor.

Eski Siri Takımı, Yeni ve Daha İyi Bir Dijital Asistan İçin Konuştu

YORUMLAR