Sağlığınız İçin Telefonunuza Karşı Dik Durun

Sağlığınız İçin Telefonunuza Karşı Dik Durun

Akıllı telefon kullanıcıları cihazlarıyla neredeyse bütün gün etkileşim içinde. Bu sırada cihazlarını rahatça kullanabilmek için boyunlarını neredeyse 60 derecelik bir açıyla eğerek cihaza yaklaşmak durumunda kalıyorlar. Bu duruş şeklinin çok kısa zamanda ciddi eklem sorunları yaratacağını biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalar sonucu, insan vücudunda boynun bir noktaya doğru eğilmesinin omuz ve boyun bölgesine ağırlık binmesine sebep olduğu belirlendi. Üstelik bu ağırlık boynun duruşuna ve açısına göre artıyor. Telefonlarımıza gelen mesajları okumak, WhatsApp’dan sürekli yazışmak, sosyal ağları takip etmek için günde yaklaşık 4 saatimizi telefonlarımıza bakarak geçiriyoruz. Bu esnada boynumuzu doğal olmayan bir pozisyona sokuyoruz.

Bu işlemler için boynumuzu değişik açılara sokarken, boyun kemiği ve omurgamızın omuzlarımıza yakın kısmına fark etmeden farklı baskılar uyguluyoruz. Cep telefonlarımıza hiç boynumuzu eğmeden baktığımızda boynumuza uygulanan baskı 5 kilogram civarında, ki bu başımızın doğal ağırlığını ifade ediyor. Oysa bazı cep telefonu kullanıcıları cihazlarıyla iletişim halindeyken boyunlarını 60 dereceye kadar eğebiliyorlar. Bu da boyun bölgesine 27 kilogramlık bir yük bindirmek anlamına geliyor. 

Cep telefonu kullanma alışkanlığımız gittikçe artarken, siz de hazırladığımız tablodan faydalanarak duruşunuzun boynunuza ne kadar yük bindirdiğini ölçümleyebilir, buna göre duruşunuzu biraz daha düzeltebilirsiniz.

Tumblr'ın Mobil Uygulamaları Güncellendi

WhatsApp Güncellendi, Yazı Boyutları Artık Değiştirilebilecek

YORUMLAR