Sağlık Bakanlığı'ndan YÖK'e Uyarı: Sınavlar Online Yapılmalı

Sağlık Bakanlığı, YÖK’e uyarı: Üniversite sınavları online yapılmalı

Koronavirüs nedeniyle üniversite sınavları da farklılık gösterebilir. Sağlık Bakanlığı, YÖK’e gönderdiği yazıda corona virüsü nedeniyle sınavların online veya alternatif yöntemlerle yapılması önerisinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını dolayısıyla üniversiteler de eğitim-öğretim faaliyetlerini uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürüyor. Akademik eğitimin sonuna gelinmesiyle birlikte üniversitelerde yapılacak final sınavlarına ilişkin Sağlık Bakanlığı, YÖK’e bir uyarı yazısı gönderdi.

Bu Dönemde Yüz Yüze Sınav Yapılması Uygun Değil!

“Bilindiği üzere tüm dünya gibi ülkemiz de bir salgın sürecinden geçmekte ve salgını kontrol altına alabilmek için tüm kurumlarımızla her alanda üstün gayretler sarf edilmektedir. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız da bu olağan üstü duruma uygun olarak tedbirler almış ve Türk yükseköğretiminin sağlıklı şekilde yürütülmesi için dinamik bir çalışma içinde olmuştur. Ancak Yükseköğretim Kurulunun son dönemdeki açıklamalarına göre, üniversitelerin dönem sonu sınavlarının biçimi konusunda kendi kararlarını verebilecekleri anlaşılmaktadır. Bu durum yüz yüze sınav yapılmasına da imkân tanımaktadır. Bilim Kurulumuzun görüşleri doğrultusunda Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeler, bu dönemde kişilerin toplu hareketine ve bir araya gelmelerine yol açacak faaliyetlere meydan verilmemesi yönündedir."

Öğrencilerin Bir Araya Gelmesi Risk!

"Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir."

Sınavlar Online Yapılmalı

"Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirimiçi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir. Konunun hassasiyetine binaen, Yükseköğretim Kurulunun öğrencilerin toplu olarak bir araya gelmesine yol açabilecek uygulamalara fırsat verilmemesi yönünde karar alarak yükseköğretim kurumlarını gecikmeden bilgilendirmesi hususunda; Keyfiyeti ve bilgilerinizi rica ederim.”

YORUMLAR