Sahte Apple Ürünleri Sattığı İddia Edilen BİM’den Açıklama

Sahte Apple Ürünleri Sattığı İddia Edilen BİM’den Açıklama

BİM, sahte Apple ürünleri sattığı yönündeki iddialara cevap verdi. Sessizliğini bozan market zinciri, ürünlerin orijinal olduğunun savcılık kararı ile sabit olduğunu söyleyerek, söz konusu iddiaları reddetti.

Belli dönemlerde yarı fiyatına satışa sunduğu Apple aksesuarları ile dikkatleri üzerine çeken BİM, çok ciddi bir suçlamanın kalbinde yer alıyor. 

Türkiye’nin en büyük perakende market zincirlerinden birisi olan BİM’in Apple tarafından onaylanmayan ürünleri sattığı dile getiriliyordu. Konuyla ilgili haberlerin yayılmasının ardından şirket yetkililerinden önemli bir açıklama geldi.

İddiaları kesin bir dille yalanlayan BİM, tartışmaların odağındaki ürünlerin ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulduğunu belirtti. Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarnamenin ardından ileri sürülen iddialarla ilgili araştırma başlatıklarını söyleyen BİM, iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünlerin satıştan çekildiğini dile getirdi.

Savcılık tarafından yapılan incelemeler sonucunda mağazalarındaki Apple ürünlerinin orijinal olduğu sonucuna varıldığını ifade eden şirket, satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğunun savcılık kararı ile sabit olduğunu belirtti.

BİM tarafından kamuoyuna yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Söz konusu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur.  Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.
 
Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

YORUMLAR