Sahte Parmak, Parmak İzi Tarayıcıları Daha Güvenli Hale Getiriyor

Parmak izi teknolojisi artık hayatımızın her yerinde. Ancak son yıllarda akıllı telefonlarımıza gelen bu teknolojiyi aşmak hackerlar için çok zor değil. Yapılan son çalışmalarla bu durum çözülecek gibi görünüyor.

Amerika’daki Michigan State Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen sahte parmak, aslında yeni bir teknoloji değil. Ancak araştırmacılar sahte parmak teknolojisini eskisine göre daha da geliştirdi ve bir prototip hazırladılar. Sahte parmak teknolojisi, ilk olarak tarayıcı testlerinde ve bir süre sonra akıllı telefonların güvenliği için kullanılacak. Bu sayede hacklenme ihtimali en az seviyede olacak.

Ayrıca 2014 yılında Almanya Savunma Bakanı’nın yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını kullanarak parmak modeli ortaya çıkarılmıştı. Bu modelde bakanın parmak izi de kopyalanmıştı. Bu kopyalama sayesinde kişisel ve devlet adına güvenlik bir hayli sarsılabileceği düşünülmüştü. İşte sahte parmak teknolojisinin tüm bu güvenlik zaaflarını engellemesi hedefliyor.

Araştırmayı yöneten Anil Jain kısa bir süre önce bu teknoloji sayesinde polise de yardım sağladı. Jain ve ekibi 3D yazıcı kullanarak gerçekçi bir sahte parmak kalıbı oluşturdu. Bu sahte parmak farklı tipteki silikon ve pigmentlerden oluştuğu için, şüphelinin parmak izini bulmak çok daha hızlı hale geldi.

Ancak henüz sahte parmak teknolojisi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Jain, sahte parmağın pek çok olayda kullanılabileceğini ifade etti.

YORUMLAR