Sahte Site ve Sahte Hesaplarla Dolandırıyorlar

İnternet Dolandırıcılığı Artıyor 1

İnternet üzerinde dolandırıcılık amacıyla kullanılan sahte site ve sahte hesapların sayısı giderek artıyor. Sahte internet sitelerinde ve sahte sosyal medya hesaplarında özellikle bilindik banka isimlerinin kullanılması dikkat çekiyor. Uzmanlar, internet dolandırıcılarından korunmak için güvenliğinden emin olunan sitelerin kullanılması gerektiğini söylüyor.

NASA, Microsoft ve Intel gibi uluslararası şirketlere internet güvenliği hizmetleri sunan Netsparker şirketinde güvenlik uzmanı olarak çalışan Ziyahan Albeniz, dolandırıcıların insanların ilgi alanlarına göre yaklaşım gösterdiğini ve sosyal medyada reklam verilen alanların en ufak ayrıntıya kadar daraltılarak kişiye özel hale getirilebildiğini söyledi.

ABD'de bir üniversitenin yaptığı araştırmada, reklam istihbaratı denilen bir kavramın ortaya çıkarıldığını belirten Albeniz, "Şöyle yapabiliyorsunuz, bir ilçede bir sokakta yaşayan insanlar arasında sadece namaz aplikasyonları olan kullanıcıları hedef alabiliyorsunuz. Bu sayede o çevrede kimlerin dindar olup olmadığına, hangi dine mensup olduğuna kadar bilgilere bakabiliyorsunuz. Dating (buluşma) uygulamalarında da kapı komşunuzun cinsel tercihini dahi öğrenebiliyorsunuz. Google ve Facebook reklamlarında kapı numarasına kadar reklamları daraltabiliyorsunuz. Dolayısıyla çok tehlikeli bir noktaya gidiyor. Bu, istihbari amaçla da kullanılabilir. Ayrıca hedef odaklı saldırılar için de çok mümkün." şeklinde konuştu.

İnternet Dolandırıcılığı Artıyor 2

Aslına Çok Benzeyen Siteler

Aldeniz, banka isimleri kullanılarak yapılan dolandırıcılıkta sahte sitelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı ve dolandırıcılıkta maddi kazanç elde etmenin en alt basamakta durduğunu, dolandırıcıların bu yollarla kişisel veriler gibi çok daha değerli şeyleri ele geçirebildiğini söyledi.

Vatandaşların bankalardaki maddi varlıklarının da hedef alınabildiğini anlatan Albeniz, "Siteler çok benziyor ve siz buna güvenip bilgilerinizi giriyorsunuz. Sizin finansal bilgilerinizi görebilirler. Borçlarınızı öğrenip size ulaşabilirler." ifadelerini kullandı.